reżim

Reżim epidemiologiczny przez 3-5 lat? „Należy się przygotować na to, że…”

Czy reżim pandemiczny potrwa aż do 2026 roku? Z wypowiedzi dr Anety Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW wynika, że należy przygotować się na niezwykle mroczny scenariusz.

W mediach coraz częściej mówione jest wprost, że obowiązujący od ponad roku reżim sanitarny może pozostać z Polakami na długie lata.

Głos w tej sprawie zabrała dr Aneta Afelt w programie „Fakty po Faktach” na antenie TVN24. Ekspertka z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW pytana była o możliwy termin powrotu do „starej normalności”.

Nawet 5 lat w reżimie pandemicznym i państwie policyjnym?

 My musimy przywyknąć do tego, że przez pewien czas, 3-5 lat, dopóki nie będziemy znali pełnej sytuacji, naszej reakcji na kolejne warianty, naszej reakcji immunologicznej odpowiedzi na szczepienia, na to, jak długo utrzymuje się odporność, w jaki sposób wirus będzie próbował obejść nasze wszystkie metody zapobieżenia jego rozprzestrzenianiu, dopiero wtedy będziemy w miarę przyzwoicie przygotowani naukowo i strategicznie  powiedziała ekspertka.

Prowadząca program Katarzyna Kolenda-Zaleska dopytała, czy oznacza to zmuszenie całych społeczeństw do życia w permanentnym stanie epidemicznym.

 Z pewnością należy się przygotować na to, że reżim epidemiologiczny będzie nam towarzyszył w ciągu najbliższego czasu. Ten najbliższy czas bardzo trudno zdefiniować  odpowiedziała dr Afelt.

 Natomiast dlaczego mówię o 3-5 latach? Jest to okres, w którym jak podejrzewamy dojdzie do naszego kontaktu, nieomal każdego z nas, z wirusem i będziemy mogli już powiedzieć o tym, że znamy populacyjną reakcję na zakażenia  podsumowała ekspertka.

Przeczytaj również: Scenariusz koronaobostrzeń na ten rok został już nakreślony. Oto, co czeka Polaków

Przeczytaj również: Minister zdrowia wypowiada wojnę tysiącom osób: „Te osoby będą ścigane”

źródło: TVN24

źródło: Nczas

About the Author

Malicki Jan

Wspieram polskie sprawy i opowiadam się po stronie wolności. Chętnie oddaję się urokom rozrywki cyfrowej i jestem na bieżąco z platformą Xbox i Playstation.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these