Z rana media obiegła przykra wiadomość. Nie żyje Filip, książę Edynburga oraz mąż królowej Elżbiety II. Był najdłużej żyjącym małżonkiem władcy w całej historii imperium brytyjskiego.

Smutne wieści przekazano za pośrednictwem Twittera: Z ogromnym smutkiem Jej Królewska Wysokość ogłosiła śmierć jej ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość odszedł spokojnie dziś rano w zamku w Windsorze — czytamy.

Książę Filip jeszcze w tym roku obchodziłby setną rocznicę swoich urodzin. Przyczyny jego śmierci nie są jeszcze znane. W połowie lutego media informowały, że książę Filip musi być hospitalizowany, po tym, jak źle się poczuł.

Pałac Buckingham przekazał, że książę wracał do równowagi w szpitalu King Edward VII’s Hospital Sister Agnes w Londynie.
Jakiś czas temu mąż Elżbiety II udał się na zasłużoną emeryturę i nie mogliśmy go już oglądać publicznie.

Kim był książę Filip?

Urodził się 10 czerwca 1921 roku na greckiej wyspie Korfu. Pochodził z duńskiego rodu królewskiego Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. Pobierał nauki we Francji, Wielkiej Brytanii i w Niemczech. W wieku 18 lat wstąpił do Royal Navy, a podczas II wojny światowej walczył we flotach na Morzu Śródziemnym i Pacyfiku.

Zobacz również: Polacy nie mają zamiaru się szczepić. Morawiecki zmartwiony: „To bardzo niedobrze”

W 1939 roku poznał 13-letnią księżniczkę Elżbietę, z którą zaczął pisać listy. Przed ślubem z księżniczką wyrzekł się wszystkich tytułów grecko-duńskich i przyjął nowe nazwisko Mountbatten. Przeszedł także z prawosławia na anglikanizm.

Zobacz również: Policja z pomocą wojska kontroluje działające siłownie: „Tysiące interwencji dziennie”

20 listopada 1947 roku miał miejsce ślub z Elżbietą, a Filip został księciem Edynburga, hrabią Marioneth oraz baronem Greenwich. Królowa Elżbieta II objęła władzę po śmierci jej ojca 7 lutego 1952 roku. Książę pomagał jej na każdym kroku i uczestniczył w ważnych balach, ceremoniach oraz przyjęciach. Chociaż Filip przez całe życie pozostawał w cieniu królowej, spełniał w rodzinie królewskiej bardzo ważną rolę. Elżbieta II mogła na nim polegać w najtrudniejszych momentach. Miało to oczywiście swoją cenę. Książę musiał wielokrotnie zrzekać się swoich osobistych ambicji i ustępować małżonce. Nie zdarzyło mu się jednak protestować publicznie, by nie osłabiać autorytetu brytyjskiej królowej.

Filip nie miał łatwego dzieciństwa. Często się przeprowadzał i uczęszczał do szkół z internatem. Otrzymał co prawda porządną edukację, jednak w jego życiu zabrakło ciepła rodzicielskiej opieki. Matka księcia cierpiała na schizofrenię, a kontakty z ojcem pozostawiały wiele do życzenia. Jego siostra zginęła w wypadku lotniczym, a pozostałe cztery wyszły za mąż na niemieckich arystokratów. Gospodarze Pałacu Buckingham stali się więc szybko jego drugą rodziną.

źródło: rmf24.pl, businessinsider.com

(Visited 288 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj