Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał podczas środowej konferencji prasowej nadchodzący harmonogram luzowania obostrzeń pandemicznych. Pierwsze zmiany zostaną wprowadzone już 6 czerwca.

Niedzielski przedstawił w środę aktualną sytuację pandemiczną w środę. Szef resortu zdrowia podkreślił, że sukcesywnie spada liczba wykrywanych przypadków zakażeń koronawirusem. Minister pochwalił się również spadkiem zgonów w wyniku COVID-19.

Sytuacja się poprawia. Systematyczne luzowanie nie wywołuje negatywnych skutków  ocenił Niedzielski.

Według słów ministra, sytuacja epidemiczna uległa w Polsce znaczącej poprawie. Drugą istotną obserwacją jest to, iż znoszenie obostrzeń nie wpłynęło negatywnie na rozwój pandemii.

Niedzielski upatruje jednak największego zagrożenia w nowych mutacjach koronawirusa:

Mutacje są głównym ryzykiem z jakim mamy w kraju do czynienia ocenił minister.

Luzowanie obostrzeń

Adam Niedzielski przekazał następnie, że w świetle poprawy sytuacji epidemicznej w Polsce i Europie, władza zdecydowała się na kolejne poluzowanie obostrzeń.

Wprowadzamy w 1. etapie niewielkie zmiany. Dotyczą one okresu od 6 do 25 czerwca. Obostrzenia na okres wakacyjny przedstawimy w przyszłym tygodniu  poinformował szef MZ.

Obowiązujący reżim sanitarny przedłużono do 25 czerwca. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmiany obejmujące kilka płaszczyzn.

Przeczytaj również:  Tusk sojusznikiem Rosji? Polacy podzieleni

Limit osób na targach, wystawach i konferencjach wyniesie od 6 czerwca jedną osobę na 15m2. Rząd postanowił również otworzyć sale zabaw dla dzieci. Zwiększony zostanie limit osób podczas imprez okolicznościowych. Zgromadzenia od 6 czerwca będą mogły wynieść maksymalnie 150 osób (aktualnie jest to 50). W transporcie zbiorowym i komunikacji miejskiej zwiększono natomiast limit do 75 procent dostępnych miejsc.

Osoby zaszczepione nie są wliczane w limity

Minister zdrowia podkreślił, że do obowiązujących limitów osoby zaszczepione nie będą wliczane. Niedzielski pochwalił się, że do środy pobrano już z oficjalnych rządowych witryn 400 tysięcy certyfikatów covidowych.

Przeczytaj również: Zofia Klepacka do atakujących ją aborcjonistek: „Ja nie potrzebuję aborcji, ale może wy potrzebujecie faceta?”.

Przeczytaj również: Lockdown tylko dla niezaszczepionych? Powiedział to wprost: „Należy wprowadzić prostą zasadę, że osoby zaszczepione na COVID-19…

źródło: Do Rzeczy

(Visited 7 788 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj