Podczas dzisiejszej konferencji prasowej zostały ogłoszone nowe decyzje. Okazuje się, że obostrzenia pozostaną z nami na dłużej. Głos zabrał Adam Niedzielski.

— Obserwowane wyniki są zbyt słabym sygnałem, by traktować je w optymistyczny sposób. Mamy cały czas bardzo trudną sytuację w szpitalach. Obłożenie łózek wynosi ponad 34,5 tysiąca – zaznaczył minister zdrowia.

— Przedłużenie zasad bezpieczeństwa będzie obowiązywało do 18 kwietnia — dodał podczas konferencji prasowej.

Szef resortu zdrowia dokładnie omówił sytuację panującą w poszczególnych regionach Polski. Ocenił, że z najtrudniejszymi warunkami mamy do czynienia na Śląsku, Podkarpaciu i w Małopolsce.

— Wielkopolskie i dolnośląskie to województwa, które odczuły bardzo wysoką dynamikę zachorowań. Mamy duże dopływy pacjentów. Jest tam największa dynamika wzrostu liczby pacjentów. Mogą liczyć na wsparcie innych regionów. Reprezentatywne informacje, to, z jakim trendem mamy do czynienia, będziemy wiedzieć w kolejnych dniach. Skutek tego, jak się zachowaliśmy na Święta, będzie widoczny w przyszłym tygodniu. Wtedy będziemy wiedzieć, czy ta trzecia fala będzie spadała — mówił Niedzielski, ogłaszając, że obostrzenia będą przedłużone o kolejny tydzień.

Zobacz również: Krzysztof Jackowski: „W krótkim czasie umrze dużo starszych ludzi”. Wspomniał także o dymisji ważnego polityka

— Podjęliśmy decyzje, że obostrzenia, które obowiązują, zostaną przedłużone o kolejny okres ponad tygodnia. Przedłużenie zasad bezpieczeństwa będzie obowiązywało do 18 kwietnia — stwierdził.

Odpowiadając na pytania, skomentował temat powrotu dzieci do szkół i przedszkoli. Minister zdrowia zaznaczył, że stanie się to może nawet w kwietniu.

—To są priorytetowe kierunki luzowania obostrzeń. Mam nadzieję, że jeszcze w kwietniu przedszkola i klasy I-III wrócą do nauczania. Klasy I-III co najmniej w trybie hybrydowym — tłumaczył minister.

Zobacz również: Szczepienie dzieci już w wakacje? Adam Niedzielski rozwiał wątpliwości

Czy rząd zdecyduje się otworzyć gastronomię i pozwoli na organizację koncertów w weekend majowy? Minister odparł, że jest jeszcze za wcześnie, by udzielić odpowiedzi na to pytanie.

— Przede wszystkim myślimy o przywracaniu edukacji. Do majówki jeszcze trochę czasu. W przyszłym tygodniu to wtedy będziemy mogli się nieco przybliżać do tej sytuacji. Zbyt wcześnie jest oczekiwać, że majówka będzie spędzana w ten sam sposób, jak spędzaliśmy to dwa lata temu czy wcześniej. Program szczepień do okresu majowego nie zapewni nam jeszcze zabezpieczenia populacyjnego. Trzeba się liczyć, że w tym okresie majówki będą obecne obostrzenia — podsumował Adam Niedzielski.

Źródło: onet.pl, tvp.info, wPolityce.pl

(Visited 821 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj