Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który był gościem w TVP1 nie ma zbyt optymistycznych wieści jeśli chodzi o nowe zakażenia koronawirusem.

– Ostatniej doby zarejestrowano 9843 nowe zakażenia koronawirusem. Zmarło 549 chorych z COVID-19, z czego 410 to osoby niezaszczepione – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

– Jeżeli spojrzymy tydzień do tygodnia — bo to porównanie jest bardzo ważne — to jest to 28 proc. mniej niż tydzień temu, czyli widzimy, że ten trend spadkowy, jeżeli chodzi o nowe zakażenia, utrzymuje się i to jest ta dobra wiadomość. Niestety 549 osób przegrało walkę z COVID-19. To także jest efekt świąteczny, kiedy raportowanie tych osób, które zmarły, nie jest tak duże, jak normalnego dnia – powiedział polityk.

Zauważył, że większość z tych, którzy zmarli nie przyjęli szczepienia.

– Ale jeżeli przyjrzymy się bliżej tym osobom, które niestety zmarły z powodu COVID-19, to 410 osób to są osoby, które nie były zaszczepione. Czyli ponad 75 proc. wszystkich zgonów to są osoby, które nie przyjęły żadnej szczepionki. To jest bardzo duża, porażająca liczba i myślę, że to jest koronny dowód na to, że szczepienia są skuteczne i warto się zaszczepić, bo można wtedy uniknąć tych najgorszych powikłań, czyli hospitalizacji i śmierci – tłumaczył Waldemar Kraska.

Przeczytaj również:  Katowice: Potężna eksplozja gazu w kamienicy

W Polsce odnotowano 25 przypadków zarażenia mutacją Omikron. Kraska dodał, że wariant ten przyczyni się do kolejnej piątej fali koronawirusa.

– Fala, która będzie wywołana przez nowy wariant koronawirusa, wariant omikron, który w tej chwili już praktycznie w całej Europie Zachodniej powoduje bardzo dużą liczbę nowych przypadków zachorowań. Te dodatkowe przypadki wariantów omikronu są potwierdzone z województwa pomorskiego i mazowieckiego – zaznaczył minister.

– To się może wydawać, że to jest nie dużo, ale jeżeli bierzemy pod uwagę zakaźność tego wirusa, będzie to niestety kolejny problem, jeśli chodzi o wzrost zakażeń w naszym kraju – dodał wiceszef MZ.

Jego zdaniem w kwestii tej mutacji wielu ekspertów ma sprzeczne poglądy.

– Pierwotne informacje były, że to wariant, który jest od dwu- do pięciokrotnie bardziej zakaźny niż poprzedni. Wczorajsza informacja, że to jest ok. 30 proc. – powiedział Kraska.

Ponadto odniósł się do skutków klinicznych, jakie może wywoływać nowa odmiana.

– Tutaj też nie mamy jednoznacznych informacji. Niektórzy eksperci mówią, że ten przebieg jest podobny jak w przypadku wariantu delta, co — zważając na to, że będzie bardziej zakaźny – może spowodować jednak dużą liczbę osób, które muszą być hospitalizowane – zakończył.

Przeczytaj również:  Nie żyje znany dziennikarz. Odszedł nagle w wieku 44 lat

Zobacz również: Robert Winnicki skomentował weto Dudy: „Operacja przykrywkowa zakończona”

Zobacz również: Zaskakujące słowa Aleksandra Kwaśniewskiego: „Najodważniejsza decyzja w historii prezydentury Andrzeja Dudy”

Źródło: DoRzeczy.pl

(Visited 87 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj