Minister zdrowia nie wyobraża sobie, abyśmy funkcjonowali na co dzień bez maseczek. Dodał, że rząd pracuje nad akcją docierania i powiadamiania telefonicznego osób, które do tej pory nie przyjęły szczepienia.

— Ich zdjęcie na powietrzu oznacza, że część ludzi przestanie je nosić także wewnątrz pomieszczeń — powiedział Adam Niedzielski podczas rozmowy z „Rzeczpospolitą”. Podkreślił, że w najbliższej przyszłości skoncentrujemy się na kolejnych etapach luzowania obostrzeń.

— Zdecydowaliśmy, że pójdziemy w kierunku twardego harmonogramu, który będzie wyznaczał kolejne etapy luzowania. Braliśmy pod uwagę, by decyzje uzależniać od średniej tygodniowej liczby zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Ale trudno przy takiej zmienności pandemii budować dłuższy plan. Tymczasem widać oczekiwanie społeczne, by przedstawiać kolejne kroki nie z tygodnia na tydzień, ale jako pewien dalekosiężny plan. Zapewne będziemy wyznaczać plan z perspektywą przełomu maja i czerwca. Ostatnie etapy otwierania gospodarki, które będziemy proponowali, będą miały miejsce z końcem maja, a w praktyce nastąpią z początkiem czerwca. Mówimy więc o perspektywie mniej więcej 5-6-tygodniowej — dodał Niedzielski.

Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że „decyzje są podejmowane jako wypadkowa wiedzy, jaką posiadamy na temat tego, które z obostrzeń są bardziej krytyczne, a które mniej. I to nie tylko z punktu widzenia transmisyjności wirusa, ale generowania mobilności ludzi i jednocześnie potrzeb gospodarczych i społecznych. Absolutny priorytet ma tutaj edukacja”.

Zobacz również: Tusk pisze o dyktaturze i krytykuje PiS. Tak ciętej riposty się nie spodziewał

Na pytanie o noszenie maseczek na zewnątrz, minister zdrowia przekazał, że „w tym przypadku brana jest pod uwagę częstotliwość występowania wirusa w kraju i szerokość transmisji. Jeśli mamy wysoki poziom zakażeń, to maseczki są wskazane, bo wtedy prawdopodobieństwo trafienia na zakażonego jest o wiele większe — niezależnie od tego, czy jesteśmy na wolnym powietrzu, czy w pomieszczeniu. Jeśli jesteśmy w trakcie wzbierającej, ale i dopiero opadającej fali, nie wyobrażam sobie, byśmy wszyscy zdjęli maseczki. Ich zdjęcie na powietrzu oznacza, że część ludzi przestanie je nosić także wewnątrz pomieszczeń” — dodał Niedzielski.

Ponadto odniósł się do doniesień o poluzowaniu zasad noszenia maseczek na zewnątrz. Stwierdził, że będzie to prawdopodobnie zależne od parametrów dotyczących liczby czy częstotliwości występowania zakażeń.

— Z naszego punktu widzenia najistotniejsze jest to, żeby seniorzy się szczepili. Chcemy puścić dodatkowy impuls dla grupy 60 plus, bo tu prawdopodobieństwo hospitalizacji jest dość duże. Tu trzeba zdwoić wysiłki. Obecnie nam wychodzi, że w grupie 60–69 zaszczepiło się bądź zarejestrowało ok. 55 proc. osób, a w tej 70 plus – 70 proc. — powiedział Niedzielski.

Zobacz również: Wpis Migalskiego rozwścieczył internautów: „Sorki prawicowcy, ale po prostu jesteście od nas mniej inteligentni”

Minister zdrowia dodał, że powstaje akcja docierania do osób, które nie przyjęły jeszcze szczepienia.

— Chcemy lekarzy rodzinnych zachęcić do docierania do osób, które są niezaszczepione. Porównamy też listę osób zaszczepionych z rejestrem osób ubezpieczonych. Będziemy starać się aktywnie docierać do nich sami. Przygotowujemy akcję powiadamiania telefonicznego. Działać ma też kampania medialna i outdorowa — poinformował.

źródło: niezalezna.pl

(Visited 4 652 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj