„Dziennik Gazeta Prawna” donosi o wielu niewykorzystanych szczepionkach, które o ile sytuacja się nie zmieni, pójdą na zmarnowanie.

– Około połowa kupionych przez resort zdrowia preparatów leży w magazynach. Jeśli nie uda się ich sprzedać, może się zmarnować od 1 do nawet 1,5 mln szczepionek – informuje gazeta.

– W tym sezonie grypowym na polski rynek trafiło dwa razy więcej szczepionek niż w poprzednim. Powodem zwiększenia zamówień było przekonanie, że nie ma wystarczającej liczby preparatów, podczas gdy Polacy są chętni, by chronić się w ten sposób przed wirusem. We wrześniu 2021 r. resort zdrowia ogłosił, że Polska zakupi prawie 5 mln dawek szczepionek przeciw grypie. Z tej puli aż 3 mln miało zostać zabezpieczonych na darmowe dawki. Pierwotnie planowano przeznaczyć je dla nauczycieli, seniorów, personelu medycznego czy pensjonariuszy DPS-ów – dodano w „DGP”.

Według danych przedstawionych przez gazetę „w poprzednich latach te liczby były o wiele mniejsze: szacunkowa liczba dawek, jakie trafiły na polski rynek w sezonie 2019/2020, wyniosła 1,6 mln, a ze szczepionki refundowanej skorzystało 300 tys. osób. W sezonie grypowym 2020/2021 dostarczono ponad 2,5 mln dawek, a liczba szczepionek refundowanych wzrosła do 650 tys. W tym roku zamówienia jeszcze zwiększono, ale zainteresowanie szczepieniami okazało się bardzo małe”.

Przeczytaj również:  Witold Pilecki i Siostra Izabela. Dwa przykłady niezłomności charakteru na kartach dwóch książek

Przypomniano, że resort zdrowia z listopadzie ogłosił, że z darmowych szczepień mogą skorzystać wszystkie pełnoletnie osoby, jednak na niewiele się to zdało.

– Najpierw było straszne ciśnienie, żeby negocjować z firmami i zamówić preparatów jak najwięcej, a teraz nikt z nich nie korzysta – powiedziała jedna z osób pracujących w Ministerstwie Zdrowia.

Jak zwraca uwagę „DGP” niewykorzystane preparaty nie będą już zdatne do użytku w kolejnym sezonie, ponieważ zgodnie z wytycznymi WHO nowe partie przygotowywane są co roku.

Zobacz również: Gates o corocznych szczepieniach: „W przyszłości pojawią się ogniska pochodzące od innych gatunków”

Zobacz również: Niemiecki europoseł o zmarłym szefie europarlamentu: „Wreszcie ta brudna świnia zniknęła”

źródło: forsal.pl, PAP

(Visited 139 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj