W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii COVID-19. Rozporządzenie przewiduje szereg zmian m.in. w ruchu granicznym, kwarantannach i kasynach.

Od ponad tygodnia pojawiały się doniesienia o powrocie obostrzeń w związku z pandemią COVID-19. W poniedziałek rząd podjął decyzję o wydaniu rozporządzenia przewidującego m.in. zniesienie obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy przez uczniów pobierających naukę w Polsce bądź w państwie sąsiadującym. Oprócz nich zwolnieni z obowiązku kwarantanny zostają ich opiekunowie, studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, doktoranci kształcący się w Polsce lub państwie sąsiadującym, a także osoby prowadzące działalność naukową.

W myśl nowych przepisów, kwarantanny nie będą musiały odbywać osoby z wystawionym zaświadczeniem o wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19. Zaznaczono, że musi być to preparat dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej.

Przeczytaj również: Te dane wstrząsną. Wyciek rzeczywistej liczby zgonów na COVID-19. „Przyjrzyjcie się, abyście dobrze wiedzieli z jakiego powodu wasze życie się zawaliło”

Rozporządzenie zakłada również, iż do 28 lutego w kasynach oraz obiektach prowadzących działalność dzięki automatom do gier hazardowych znajdować się będzie mogła nie więcej niż 1 osoba na 15 metrach kwadratowych powierzchni zarezerwowanej dla klientów. Dystans między klientami nie może wynieść mniej niż 1,5 metra.

Ponadto, kasyna zostały zobowiązane do zamieszczania informacji o limicie osób. Klienci nie będą mogli spożywać wewnątrz posiłków i napojów.

Rozporządzenie rządu przewiduje również zmiany w lecznictwie uzdrowiskowym. Warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji ma być negatywny wynik testu na koronawirusa, z materiału pobranego nie wcześniej niż 6 dni przed stacjonarną rehabilitacją leczniczą.

Co z zakazem zgromadzeń?

Z zakazu zgromadzeń wyłączone zostają konkursy na aplikacje sędziowskie i prokuratorskie, egzaminy sędziowskie i prokuratorskie oraz konkursy na stanowiska asystentów sędziowskich i referendarzy sądowych.

Rozporządzenie wchodzi w życie we wtorek.

Przeczytaj również: Kaczyński wyjął kartę. Kulisy głosowania nad rewolucyjną ustawą: „Poparło ją nie tylko PiS, ale i opozycja”

Źródło: Tysol

Przeczytaj również: Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia. Przyszłość rysuje się w ciemnych barwach

(Visited 4 389 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj