Szef rządu Mateusz Morawiecki przemawiał podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Okazuje się, że już niedługo zrobimy jeden krok w kierunku normalności. Szef rządu przedstawił kilka obostrzeń, które zostaną warunkowo poluzowane od 12 lutego.

— Od wielu tygodni obserwujemy swego rodzaju stabilizację zakażeń koronawirusem. Liczba zgonów jest jednak niepokojąca. COVID-19 zbiera żniwa, które niepokoją. Dlatego dziś możemy mówić tylko o kruchej stabilizacji. Nie możemy pozwolić sobie na szerokie luzowanie. Widzimy, co dzieje się u naszych sąsiadów, w Unii Europejskiej. Powrót do całkowitej normalności byłby przedwczesny. To, co zaproponujemy, będzie działaniem warunkowym — podkreślił Mateusz Morawiecki.

Polski premier wyjaśnił, że decyzje odnośnie kolejnych obostrzeń będą zależne od sytuacji panującej na przełomie 14 dni.

— W połowie lutego otworzymy część miejsc, które nie były dostępne. Otworzymy hotele i miejsca wypoczynkowe w obłożeniu do 50 proc. miejsc. To samo z kinami i teatrami. Na razie nie ma mowy o otwarciu siłowni, klubów fitness i restauracji. Koronawirus roznosi się drogą kropelkową i nie możemy tu na razie zrobić nic innego — mówił Mateusz Morawiecki.

Zobacz również: Posłanka KO z koronawirusem uczestniczyła w Strajku Kobiet. Kontaktowała się też z Klaudią Jachirą

Polityk tłumaczył, że utrzymanie obostrzeń jest bardzo ważne, ponieważ od nich zależy, czy gospodarka będzie mogła zostać rozmrożona w całości.

— Otwieramy warunkowo kina, teatry, filharmonie i opery. Wszystko to warunkowo, na najbliższe 14 dni. Nowe obostrzenia pozwalają nam także na otwarcie miejsc rekreacji na świeżym powietrzu. Otworzymy też baseny i stoki narciarskie. Apelujemy, by zachowywać odpowiedzialność i reżim sanitarny — powiedział wicepremier Piotr Gliński obecny na konferencji.

Zobacz również: Kompromitacja. Konferencja Szczerby i Jońskiego przerwana: „Panowie wprowadzają w błąd, manipulują faktami” [WIDEO]

W cierpliwość będą musieli uzbroić się właściciele hoteli. Rząd nie jest jeszcze pewien, jak się zachować wobec branży hotelarskiej i czy od 12 lutego poluzować obostrzenia w tej sferze.

Obostrzenia, które zostały wprowadzone od 1 lutego, pozwoliły na nowo otworzyć się galeriom handlowym, teatrom i galeriom sztuki. Od trzech tygodni uczniowie klas I-III szkół podstawowych mogą również uczyć się stacjonarnie.

Źródło: Onet.pl

(Visited 323 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj