Jak wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” prezes PiS wyklucza, że dojdzie do zmiany na stanowisku szefa rządu. Gdyby jednak tak się stało, to na to miejsce najczęściej typowany jest sam Kaczyński.

Badanie przeprowadzono dla „Rz” 29-30 lipca.

— 11,1 proc. ankietowanych (ogół wyborców) w tym badaniu wskazuje, że Morawieckiego powinien zastąpić sam prezes PiS Jarosław Kaczyński. 6,4 proc. stawia na wicepremiera i szefa MON Mariusza Błaszczaka. 4,6 proc. – że hipotetycznym następcą powinien być europoseł Joachim Brudziński. 4 proc. – europosłanka i była premier Beata Szydło. 1,1 proc – wicepremier i szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacek Sasin. Tylko 0,4 proc. wskazuje ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę — napisano.

Kto mógłby zastąpić premiera Morawieckiego?

44,5 proc. respondentów jest zdania, że premiera Morawieckiego powinien zastąpić ktoś nowy i inny niż wspomniani politycy.

— 27,9 proc. nie wie lub nie ma w tej sprawie zdania. Gdy spojrzymy na preferencje wyborców PiS, to sytuacja nie ulega większym zmianom. Kaczyńskiego jako następcę Morawieckiego wskazuje 28 proc. tych, którzy głosowali na PiS w 2019 roku. Po 14 proc. wskazań wyborców PiS mają Błaszczak i Brudziński. Szydło wskazuje 5 proc. badanych. A 34 proc. wyborców PiS nie ma w tej sprawie opinii — dodano.

Przeczytaj również:  Sondaż: PiS ma powód do niepokoju? Fantastyczny wynik Koalicji Obywatelskiej

Dziennik podkreślił, że „jak widać, poczucie wśród wyborców PiS, że prezes Kaczyński powinien być premierem, nadal jest silne”. Jak dodaje, „nic nie wskazuje i nie wskazywało, by Kaczyński chciał pokierować rządem”.

— Większość naszych rozmówców z PiS jest przekonanych, że temat zmiany premiera pozostanie aż do wyborów kwestią medialną – mimo że jeszcze raz czy dwa przed rozpoczęciem finalnej części kampanii przeciwnicy Morawieckiego mogą spróbować ten temat podnieść w rozmowach z Kaczyńskim. W PiS można spotkać się z opinią, że dla rywali Morawieckiego liczyć się będzie to, w jakiej kondycji PiS znajdzie się po sezonie jesienno-zimowym — zaznaczono w „Rz”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zwalczająca przemoc Maja Staśko wystąpi na gali freak MMA

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Sąd ponownie przyjrzy się sprawie Beaty Kozidrak. To nie koniec kłopotów piosenkarki?

źródło: PAP, niezalezna

(Visited 119 times, 6 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj