propolski.pl: Komisarz UE stanęła po stronie Polski: "Nie możemy okazać słabości wobec Łukaszenki"

Komisarz UE stanęła po stronie Polski: „Nie możemy okazać słabości wobec Łukaszenki”

Komisarz UE ds. wewnętrznych Ylva Johansson odniosła się do kwestii kryzysu imigracyjnego wywołanego przez Mińsk na granicy z Polską, Litwą i Łotwą. Jak się okazuje, unijna polityk stanęła po stronie Polski.

— Nie możemy okazać słabości wobec Alaksandra Łukaszenki, bo to wykorzysta i posunie się dalej — oświadczyła komisarz Ylva Johansson.

— To, co widzimy, to desperacja Łukaszenki. Został zraniony sankcjami gospodarczymi, które UE na niego nałożyła. Jest zdesperowany i próbuje zdestabilizować Unię poprzez sprowadzanie migrantów i wypychanie ich do UE — podkreśliła, obwiniając o wszystko Łukaszenkę, który różnymi sposobami stara się realizować swoje cele.

— Białoruś nie jest krajem borykającym się z presją migracyjną. To, co się dzieje, to również sposób Łukaszenki na zarabianie pieniędzy. Zaprasza on do siebie ludzi, których stać na zapłacenie około 10 tys. euro za cała podróż i ich oszukuje. Najpierw, kiedy przyjeżdżają, to zatrzymują się w bardzo ładnym hotelu w Mińsku, a potem są przerzucani na granicę. Nie wpuszcza się ich jednak do UE, bo nie da się tak po prostu przyjść do UE. Państwa członkowskie mają prawo i obowiązek ochrony granic — tłumaczyła komisarz. Ponadto zaapelowała o współpracę Unii Europejskiej, która jej zdaniem powinna się jednoczyć wobec działań białoruskiego reżimu.

— Nie możemy być słabi wobec Łukaszenki i tego, co robi. Bo podejmie następne kroki. Jestem o tym przekonana. Jest zdesperowany, a my powinniśmy mieć silną odpowiedź — powiedziała Johansson.

Komisarz przekazała, że spotka się z polskim ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim, by przedyskutować sprawę konfliktu na granicy polsko-białoruskiej.

— Spotykamy się na lotnisku. To będzie krótkie spotkanie. Jest ważne, abyśmy ze sobą ściśle współpracowali. Moje przesłanie jest takie, że UE powinna wspierać ochronę naszych granic zewnętrznych, a granica między Polską i Białorusią to jest granica zewnętrzna UE. W zdecydowany sposób musimy postępować wobec (Alaksandra) Łukaszenki, ale musimy też pokazywać, że jest to granica europejska, a nie tylko polska. Dlatego też ważna jest przejrzystość i dlatego musimy działać zgodnie z przepisami unijnymi i wartościami europejskimi. Jestem przekonana, że minister wyrazi zgodę co do tego, jak powinniśmy współpracować w sprawie ochrony granicy — podsumowała.

Zobacz również: Niedzielski: przekroczyliśmy barierę czwartej fali. W zasadzie tego należało się spodziewać [WIDEO]

Zobacz również: Scheuring-Wielgus o działaniach Spurek: To jest po prostu przegięcie. Bardzo lubię jajka [WIDEO]

Źródło: wPolityce.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these