Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski brał udział w konferencji „Bezpieczeństwo gospodarcze” zorganizowanej w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

– Powinniśmy w Polsce zwiększać potencjał małych i średnich gospodarstw rolnych – powiedział Janusz Wojciechowski. W jego ocenie wspomniany kierunek jest ogromną szansą na przełom w polskim rolnictwie.

Komisarz Janusz Wojciechowski jest zdania, że należy koniecznie wspierać projekty unijne związane z dobrostanem zwierząt.

— Dzisiaj jest duża szansa, dlatego, że jest rząd PiS, który to rozumie, jest europejski komisarz z Polski w UE, który to rozumie i gwarantuje, że zostanie to zrealizowane — powiedział polityk.

Dodał, że potrzebujemy bardzo mocnego planu strategicznego, by móc wdrożyć w życie kluczowe zmiany.

— Ten projekt hodowców, który ja bardzo mocno wspieram, wiem, że jest już realizowany. Ale w zbyt małej skali — od razu to powiem. Można na to przeznaczyć 10 mld euro w ciągu pięciu lat. Spokojnie, są fundusze i trzeba to zrobić. To powinien być przełom w funkcjonowaniu polskiego rolnictwa, dla polskiej hodowli — stwierdził Wojciechowski.

Komisarz ds. rolnictwa uważa, że przyszłością rolnictwa roślinnego, jest rolnictwo węglowe „a dla produkcji zwierzęcej najlepszym kierunkiem jest dobrostan zwierząt, prawdziwy, motywujący rolników do podwyższania standardów”.

Przeczytaj również:  Co tu się dzieje? Biden znowu ma pozytywny wynik testu i pozostaje w izolacji

— Naprawdę, to będzie przełom. Tym bardziej że rolnicy bardzo tego chcą, bardzo się tego domagają — nie krył optymizmu Wojciechowski.

Polityk zaznaczył, że „największe gospodarstwa w UE mają w tej chwili Czechy – 130 ha, a za nimi jest Słowacja — powyżej 100″.

— Czy są to liderzy produkcji rolniczej w Europie? Nie są — zauważył.

Tu Wojciechowski wspomniał o Polsce, mówiąc, że ta z „z jedenastohektarowymi gospodarstwami — jest wielkim eksporterem żywności w UE”.

— To pokazuje, że ten resentyment z czasów PRL-owskich, gdy mówiono o tym, że kołchozy będą lepsze, jest błędny. On się nie sprawdził wtedy i nie sprawdza oraz nie sprawdzi się teraz. Wzmacniajmy wielki potencjał, który tkwi w małych i średnich gospodarstwach rolnych — mówił komisarz.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Robert Winnicki nie ma złudzeń: „Członkostwo w Unii Europejskiej coraz mniej nam się opłaca” [WIDEO]

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ze słońcem dzieje się coś dziwnego. Gigantyczna plama w ciągu doby podwoiła swój rozmiar

źródło: farmer.pl, Interia.pl

(Visited 45 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj