Związek nauczycieli szkół podstawowych Snuippa odmówił grania utworu Mozarta. Powód jest zaskakujący. Mianowicie stwierdzono, że kompozytor jest zbyt religijny, co mogłoby złamać zasadę laickości w szkole.

Zwolennikom Lewicy chodzi o utwór „Ave verum corpus”, który miał zostać zaprezentowany na koncercie uczniów na esplanadzie Bazyliki Matki Boskiej Różańcowej w Lourdes. Nauczyciele wystosowali sprzeciw i wysłali pismo do ministerstwa kultury. Przekonywali w nim, że wydarzenie godzi w neutralność religijną wynikającą z ustawy z 1905 roku.

– Nie mamy nic przeciwko Kościołowi katolickiemu. Nie sprzeciwiamy się studiowaniu i poznawaniu dzieł stanowiących część naszego dziedzictwa kulturowego. Ale tekst tego utworu jest bardzo religijny. A miejsce bardzo problematyczne. Wyobraź sobie, co by się stało, gdyby sprawa dotyczyła innej religii – napisano.

Pianista David Fray, dyrektor festiwalu odniósł się do sprawy w następujących słowach.

– Ręce mi opadają – podsumował zawiedziony.

– Ideą Riccardo Mutiego, jednego z najwybitniejszych żyjących dyrygentów, było podarowanie uczniom w prezencie możliwości zaśpiewania tego arcydzieła Mozarta; współpracujemy z ratuszem Lourdes – dodał.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Bill Gates kolekcjonuje ziemię uprawną. Rolnicy i mieszkańcy nie kryją wściekłości

Przeczytaj również:  W Sejmie nastała ciemność. Na znak solidarności z Ukrainą [WIDEO]

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Komisarz ds. rolnictwa: dobrostan zwierząt i rolnictwo węglowe wielką szansą na przełom

źródło: DoRzeczy.pl, korwin24.pl

(Visited 100 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj