Wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej w Lublinie wypowiedział się na temat odmrażania gastronomii. Zdaniem lidera Porozumienia, w najbliższym czasie z restauracji powinni korzystać tylko zaszczepieni.

— W tej chwili najważniejsze jest to, żebyśmy się wszyscy szczepili — mówił Gowin na konferencji — i przestrzegali dalej tych rygorów sanitarnych. Jeżeli akcja szczepień będzie rozwijać się w dotychczasowym tempie, to od początku maja rozpoczniemy zakrojone już na szeroką skalę odmrażanie całej gospodarki, tak żeby od czerwca wszystkie branże gospodarce, na czele z turystyką i gastronomią, mogły już funkcjonować całkowicie swobodnie — przekonywał wicepremier.

W opinii wicepremiera odmrożenie handlu i usług powinno nastąpić zaraz po długim majowym weekendzie.

Uważam, że tutaj obostrzenia powinny całkowicie zniknąć. Natomiast w trakcie maja, w zależności od tempa spadku poziomu zachorowań, tempa szczepień, uważam, że należy udostępnić — zwłaszcza dla osób zaszczepionych — usługi turystyczne, gastronomiczne, należy otworzyć kluby fitness — mówił Jarosław Gowin.

Mam nadzieję, że turystyka, gastronomia, kluby fitness, a więc te branże, które są dotknięte najostrzejszymi ograniczeniami, będą mogły swobodnie zacząć funkcjonować od początku czerwca — dodał minister rozwoju.

Przeczytaj również:  Witold Pilecki i Siostra Izabela. Dwa przykłady niezłomności charakteru na kartach dwóch książek

Normalność tylko dla zaszczepionych

Gowin nie ukrywa, że jest zwolennikiem tzw. certyfikatów szczepień i segregacji sanitarnej:

Musimy wszyscy okazać solidarność z przedsiębiorcami, z reprezentantami tych branż. To jest polski kapitał. Jeśli chodzi o turystykę i gastronomię, to są często prężnie rozwijające się do roku 2020 firmy rodzinne i uważam, że skoro ktoś jest już po podwójnym szczepieniu, jest w pełni bezpieczny, nie może się sam zarazić ani zarazić innych, to tego typu osoby, z odpowiednimi certyfikatami, powinny móc zacząć korzystać z usług turystycznych i gastronomicznych zszokował wicepremier.

Odpowiedź Anny Marii Siarkowskiej

Słowa wicepremiera zostały odebrane przez posłankę PiS jako przymus szczepień. Anna Maria Siarkowska w mocnych słowach odniosła się do wypowiedzi ministra rozwoju:

Reglamentowanie usług tylko dla osób zaszczepionych jest niezgodne z Konstytucją RP. Wszelkie ograniczenia praw i wolności obywatelskich mogą być wprowadzane JEDYNIE USTAWĄ przez Sejm. Nie mogą też naruszać istoty wolności i praw, tj. uniemożliwiać korzystania z nich napisała posłanka PiS.

Odpowiedź Sławomira Mentzena

Pomysł Gowina spotkał się również z ostrą krytyką Sławomira Mentzena z Konfederacji:

Przeczytaj również:  Witold Pilecki i Siostra Izabela. Dwa przykłady niezłomności charakteru na kartach dwóch książek

Gowin jest zadeklarowanym zwolennikiem traktowania jak podludzi osób niezaszczepionych. To jest czerpanie z dorobku Hitlera, Stalina i anglosaskich rasistów. Aż nie chce wierzyć, że w XXI wieku wracamy do podziału na rasę panów i pozbawionych podstawowych praw podludzi napisał polityk.

Najbardziej przerażające jest to, że w mediach nie ma burzy, że Gowin opowiada się za wprowadzeniem tej segregacji. Czy dziennikarze byliby równie cicho, gdyby Gowin stwierdził, że homoseksualiści, ateiści i czarni powinni mieć zakaz wstępu do restauracji? pytał retorycznie polityk.

Przeczytaj również: Tłum Żydów łamał obostrzenia na lotnisku Chopina. A Polacy nie mogą zjeść hot-doga na ulicy

Przeczytaj również: PILNE: Państwa UE uzgodniły szczegóły dotyczące paszportów szczepień. Zbliżają się kody QR

Źródło: NCzas

(Visited 1 623 times, 1 visits today)

1 KOMENTARZ

  1. Historia zatacza kolo.Kiedys byl Tyfus i znalaz sie Hitler ktory ta chorobe opanowal.Teraz mamy Kowid i mamy Gowina ktory tez z kowida wyleczy.Jakos nikt sie nie burzy.Widocznie metody Hitlera sa jedynym zbawczym lekarstwem.Jako ze szczepienie jest nieobowiazkowe i niebede sie szczepil to czy bede sie kwalifikowal do obozu typu Aulszwic w Oswiecimiu.Adam Falkowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj