Prof. Andrzej Horban gościł w czwartek na antenie Radia ZET w programie red. Beaty Lubeckiej. Główny doradca premiera ds. epidemii znalazł się w ogniu kłopotliwych pytań. Prowadząca pytała eksperta m.in. o powiązania jego fundacji z firmą Gilead, producentem leku na COVID-19.

Andrzej Horban był pytany przez słuchaczy oraz Beatę Lubecką o środki pieniężne, która firma Gilead przekazywała rzekomo fundacji lekarza w latach 2016-2019.

I kolejne pytanie. Czy pan profesor otrzymał jakiekolwiek środki, stypendia, szkolenia lub inną pomoc materialną od producentów szczepionek czy podmiotów od nich zależnych? spytała Lubecka.

Nie zaprzeczył Horban.

Piotr pyta: Czy założył pan Fundację Rozwoju Nauki, której sponsorem jest amerykańska firma Gilead, producent leku Remdesiwir podawanego na COVID-19, również w Polsce? Bo z tego co pamiętam, to chyba w październiku minister Niedzielski obwieścił, że będzie podpisany kontrakt na dostawę chyba 80 tysięcy preparatów za 120 milionów złotych dopytywała dziennikarka.

Założyłem 20 lat temu tę fundację wyznał doradca premiera. Fundacja korzysta z tzw. nierestrykcyjnych grantów firm farmaceutycznych, np. na konkretne działania, typu konferencje międzynarodowe.

Przeczytaj również:  Lublin: Kierowca, który zignorował czerwone światło szybko tego pożałował [WIDEO]

A co to znaczy „nierestrykcyjne granty”?

Nie są obłożone żadnymi uwarunkowaniami wyjaśnił gość Lubeckiej.

No to jeszcze jedno pytanie od słuchacza: Ile pieniędzy pańska fundacja o której wspominaliśmy, otrzymała od firmy Gilead, producenta leku Remdesiwir, który od 2020 roku jest na skalę masową stosowany w Polsce?

Od tego czasu nic, zero.

Co to znaczy „od tego czasu”? Od czasu kiedy Remdesiwir został zakupiony przez polski rząd?

O wcześniej dużo. Już nie pamiętam. Kilka lat temu wyjaśnił krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych.

No to jest jeszcze jedno pytanie: Czy to prawda, że firma Gilead wpłaciła na fundację ponad milion trzysta tysięcy złotych w latach 2016-2019? przytoczyła Lubecka.

Nie wiem, nie śledzę fundacji uciął Andrzej Horban.

Przeczytaj również: Niezaszczepieni będą płacić wielką kasę? Niedzielski zabrał głos

Przeczytaj również: Nadchodzi segregacja sanitarna w pełnej krasie. Od lipca osoby zaszczepione będą mogły chodzić bez…

źródło: Radio ZET

(Visited 11 107 times, 1 visits today)

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj