Unia Europejska na kolejnych szczytach europejskich przywódców będzie pracować nad tzw. paszportami szczepień. Poinformował o tym w czwartek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Również przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaapelowała o pośpiech we wdrażaniu certyfikatów szczepień.

Unia Europejska musi pilnie przyspieszyć autoryzację, produkcję i dystrybucję szczepionek, a także proces szczepień czytamy we wspólnym oświadczeniu przyjętym przez unijnych przywódców. Co więcej, w dokumencie zawarto apel o utrzymanie rygorystycznych restrykcji przeciwpandemicznych.

Z zadowoleniem przyjmujemy przyjęcie dwóch zaleceń Rady w sprawie podróży w obrębie UE i do UE, zgodnie z którymi można wprowadzić ograniczenia zgodnie z zasadami proporcjonalności i niedyskryminacji oraz z uwzględnieniem szczególnej sytuacji społeczności transgranicznych. Należy zapewnić niezakłócony przepływ towarów i usług w ramach jednolitego rynku, w tym poprzez wykorzystanie zielonych pasów czytamy w oświadczeniu.

Głos w sprawie certyfikatów szczepień zabrała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen:

W sprawie certyfikatów szczepień jest jeszcze szereg otwartych politycznych pytań. Decyzja, co wolno robić, jeśli ma się takie zaświadczenie, zostanie przede wszystkim podjęta w poszczególnych krajach. Uważam, że na poziomie UE powinniśmy ich używać do zapewnienia funkcjonowania wspólnego rynku zadeklarowała szefowa KE Ursula von der Leyen na konferencji prasowej po zakończeniu pierwszego dnia unijnego wideoszczytu.

Państwa członkowskie muszą to wdrożyć w swoich systemach ochrony zdrowia i ochrony granic dodała, szacując, że wdrożenie systemu certyfikatów szczepień potrwa około trzech miesięcy.

Musimy się pośpieszyć, jeśli chcemy zdążyć do lata podsumowała von der Leyen.

Do kwestii tzw. paszportu szczepień odniósł się także przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel:

Należy włożyć w to więcej pracy, w kooperacji ze Światową Organizacją Zdrowia. Dziś wieczorem czuliśmy coraz większą zbieżność w tym ważnym temacie. Rada Europejska powróci do tej sprawy zapowiedział.

Pandemia ma charakter globalny. Wszyscy musimy czuć się bezpieczni. Dlatego potwierdziliśmy naszą solidarność z krajami trzecimi poprzez COVAX i dzielenie się szczepionkami z naszym sąsiedztwem i nie tylko przekonywał Michel.

Unia Europejska popiera kontynuację lockdownu. Oświadczenie unijnych przywódców zawiera apel o utrzymanie rygorystycznych restrykcji przeciwepidemicznych, przyspieszenie dostaw szczepionek przeciw Covid-19 i ograniczenie podróży, które nie są niezbędne. 

Przeczytaj również: [WIDEO] „Julka przykleiła się do drzwi obrotowych Kancelarii Sejmu”. „Ciekawe co zrobi, jak wieczorem temperatura spadnie”

Przeczytaj również: „I tu mi przetłumaczcie na polski, co Kidawa-Błońska odpowiedziała?” „2 razy obejrzałem, nie umiem”

Źródła: Polsat News, Nczas

(Visited 20 716 times, 1 visits today)

1 KOMENTARZ

  1. Do nich zadne fakty nie docieraja. Wyciekly dokumenty. Sa umowe miedzy Pfizerem i Unia oraz poszczegolnymi rzadami zobowiazyjece do aplikowania zakuponych szczepionek. A wiec ci totalitarni lajdacy nie zatrzymaja sie w aplikowaniu tego groznego preparatu I stosowaniu w tym celu corac bardziej totalitarnych metod.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj