propolski.pl: Pandemia wróci jesienią?

Ten lekarz nie ma wątpliwości. „Jesienią pandemia WRÓCI!”

Większość Polaków przyzwyczaiła się do perspektywy na dobre ustępującej pandemii. Niektórzy eksperci twierdzą jednak, że wciąż powinniśmy mieć się na baczności. Zalicza się do nich lipidolog, kardiolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

— Jesienią może być ponowny duży wzrost liczby hospitalizacji w związku z COVID-19. Zamknięcie szpitali, wycofanie zamówień szczepionek budzą moje wątpliwości — powiedział prof. Maciej Banach.

Co dalej z pandemią w Polsce?

Naukowiec podkreślił, że liczba zakażeń koronawirusem wciąż jest w naszym kraju mocno niedoszacowana.

— Obecnie nie testujemy zbyt często lub wcale. Testy są teraz na skierowanie i tylko dla pacjentów, u których podejrzewa się COVID-19 – mówił Banach.

— Nie podejmuję się powiedzieć, jaka jest realna liczba dziennych przypadków zakażeń SARS-Coc-2 – dodał i przy okazji przypomniał, że w ostatnim czasie liczba zachorowań przekracza tysiąc potwierdzonych przypadków dziennie.

— Wciąż jednak jest dziennie od kilkunastu do kilkudziesięciu zgonów w związku COVID-19. To nadal budzi duży niepokój. Jeżeli cały czas wszyscy się odważają porównywać to – niesłusznie — do grypy, to przecież, w skali miesiąca, nie mamy teraz tylu przypadków zgonów w wyniku powikłań pogrypowych, ile dziennie jest zgonów w związku z COVID-19 – wyjaśniał lekarz.

Naukowiec zauważył, że pojawia się wiele wątpliwości odnośnie różnic między wskaźnikami dotyczącymi zakażeń koronawirusem w Polsce oraz państwach zachodniej Europy.

— Jeśli widzimy nagle od 160 tysięcy do 200 tysięcy nowych przypadków w Niemczech i Wielkiej Brytanii, a w Polsce, jak byśmy byli +narodem wybranym+, jest ich tysiąc dziennie, to co się dzieje na naszej granicy, że wirus przez nią nie przechodzi? Proszę wybaczyć ironię, ale, czy nasza granica cudownie powstrzymuje SARS-CoV-2? – pytał medyk.

— Taka sytuacja odbije się na zdrowiu populacyjnym i na tzw. długu zdrowotnym. Jesienią tego roku będzie najprawdopodobniej jak w poprzednich latach pandemii, dużo więcej przypadków zakażeń i zachorowań. Może być istotny wzrost liczby hospitalizacji w związku z COVID-19. Zamknięcie szpitali, wycofanie się z zamówień części szczepionek – gdzie na przykład w USA jest już powszechnie podawana czwarta dawka – budzą moje ogromne wątpliwości. Tak jakbyśmy zupełnie nie odrobili lekcji z ostatnich dwóch lat – podkreślił prof. Maciej Banach.

Prof. Banach o zachęcaniu do szczepień przeciwko COVID-19

Profesor jest zdania, że Polaków wciąż powinno się zachęcać do przyjmowania szczepień przeciwko COVID-19, gdyż sytuacja nie jest jeszcze unormowana.

— To jest idealny moment na szczepienia, czyli w takim czasie, jak teraz, kiedy jest mniejsza skala zachorowań – mówił.

Lekarz dodał, że aktualnie jako społeczeństwo zmagamy się z leczeniem wielu chorób przewlekłych, które istniały i będą istnieć bez względu na pandemię.

— Bo nasz system opieki zdrowotnej nie był do tego nigdy przygotowany. Mamy wciąż olbrzymią liczbę udarów, zawałów, nowotworów, na przykład w porównaniu z krajami zachodniej Europy. Niestety, pandemia te słabości sytemu ochrony zdrowia uwidoczniła – tłumaczył lekarz.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Mer Mariupola ostro o Putinie: „Hitler mówił to samo o Żydach”

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dmitrij Miedwiediew straszy Europę. „Nie przetrwa tygodnia”

źródło: PAP, prawy.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these