propolski.pl: Czy grozi nam utrata suwerenności?

Sondaż: Unia Europejska całkowicie zawiodła w sprawie pandemii

Z najnowszych badań przeprowadzonych w 9 krajach kontynentu wynika, że większość Europejczyków nie jest zadowolona z działań UE podejmowanych w zakresie walki z pandemią koronawirusa. Sondaż zlecono we Francji, Niemczech, Polsce, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii, Bułgarii, Szwecji oraz Danii za życzenie samej Komisji Europejskiej.

Z sondażu wynika, że Unia zawiodła na całej linii i świadomość tego ma aż 37 procent Polaków. Kolejne 21 procent jest zdania, że ich zaufanie do Brukseli nie zmniejszyło się. Jedynie 20 procent naszych rodaków uważa, że UE spisała się dobrze. 63 procent Włochów bardzo zawiodło się na Wspólnocie i uważa, że zostali pozostawieni samym sobie.

Zobacz również: Komisarz KE Vera Jourova ostrzega Polskę. „Homofobiczne” regiony utracą unijne fundusze?

Zaledwie 4 procent powiedziało, że Bruksela w czasie pandemii okazała się pomocna. 25 procent Włochów uznała, że w walce z koronawirusem bardziej pomogły komunistyczne Chiny. Połowa Hiszpanów, Włochów oraz Francuzów przyznała, że w czasie pandemii ich postrzeganie Unii Europejskiej zmieniło się na gorsze.

— Być może bardziej niepokojące niż duża liczba tych, którzy twierdzą, że UE źle się spisała, jest jeszcze większa liczba tych, którzy, twierdzą, że działania UE były nieistotne. W każdym kraju odsetek tak twierdzących jest największy — napisano w raporcie.

Pomimo tak pesymistycznego nastawienia, wciąż większość Europejczyków chciałoby większej współpracy i integracji. Jedynie Włochy coraz bardziej opowiadają się za opuszczeniem UE, na której działaniach mocno się zawiedli. Aż 40 procent mieszkańców Włoch chce odejść ze Wspólnoty i zrezygnować z waluty euro.

źródło: nczas.com

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these