Sondaż: Sondaż: Prawo i Sprawiedliwość na czele najnowszego sondażu

Sondaż. Pesymistyczne wieści dla Prawa i Sprawiedliwości. Czy stworzy samodzielnie rząd?

Najnowszy sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej” ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Niestety niesie również pesymistyczne wieści dla PiS-u, który miałby problem z utworzeniem samodzielnego rządu.

Badanie potwierdziło, że PiS wciąż jest liderem i cieszy się największym poparciem społecznym. Ugrupowania opozycyjne stanowią jednak dla partii rządzącej coraz większe zagrożenie.

Chęć głosowania na Prawo i Sprawiedliwość wyraziło 31,1 proc. ankietowanych. Taki wynik, chociaż niezwykle pozytywny może okazać się niewystarczający, by utworzyć samodzielny rząd.

Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z wynikiem na poziomie 25,7 proc. głosów. Trzecie miejsce przypadło Polsce 2050, na którą chęć głosowania zadeklarowało 11,1 proc. respondentów.

Do Sejmu dostałaby się jeszcze Konfederacja z wynikiem 6,9 proc., Lewica z 6,6 proc., a także PSL z 5,2 proc. 12,4 proc. Polaków nie było pewnych na kogo chce oddać głos.

Gazeta przedstawiła także symulację dzięki, której widać podział mandatów w Sejmie. Przygotował ją prof. Jarosław Flis, socjolog. Wynika z niej, że opozycja, czyli KO, Polska 2050, Lewica oraz PSL otrzymałyby 248 mandatów.

– PiS otrzymałby ich 186 i nawet razem z Konfederacją, która uzyskałaby 25 mandatów, nie mógłby stworzyć rządu – podkreślił dziennik.

Zobacz również: Putin wściekły po pytaniu francuskiego dziennikarza: „Czy wy chcecie tej wojny?”

Zobacz również: Prezes ZUS pokieruje Ministerstwem Finansów? „Czekamy na jej decyzję. Stawiamy na kobietę ministra”

źródło: polsatnews.pl, Rzeczpospolita.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these