Polacy nie są już tak religijni, jak dawniej. Wyniki przedstawione przez CBOS nie pozostawiają złudzeń. Od 2020 roku o dziewięć punktów procentowych spadła liczba osób, które deklarują, że co najmniej raz w tygodniu chodzą do Kościoła.

Z roku na rok coraz więcej osób odsuwa się od Kościoła. Wciąż jednak istnieją tacy, którzy z radością oddają się modlitwie i to częściej niż raz w tygodniu.

37 proc. Polaków przynajmniej raz w tygodniu pojawia się w Kościele. Jeszcze dwa lata temu było to o 9 punktów proc. więcej. Takie dane są bardzo niepokojące, tym bardziej że cztery lata temu regularne uczestnictwo w mszach deklarowała nawet połowa Polaków.

Z sondażu wynika również, że powiększyła się grupa osób, które odwiedzają Kościół rzadziej niż na Boże Narodzenie i Wielkanoc. Aktualnie jest to 15 proc. pytanych, a dwa lata temu 11 proc.

15 proc. badanych, na pytanie, o to, jak często zjawia się w Kościele, odparło, że „nigdy”.

18 proc. badanych w Kościele pojawia się dwa razy w tygodniu, natomiast 13 proc. każdego dnia.

Polaków zapytano również o ich nastawienie do Kościoła Katolickiego. 47 proc. odparło, że się w tej instytucji odnajduje, natomiast 46 proc. stwierdziło, że Kościół jest im odległy.

Przeczytaj również:  Co Polacy zrobiliby w przypadku wojny? Cejrowski: „W ostatnich latach żyliśmy w luksusie”

26 proc. jest zdania, że duchowni „tym, co mówią i robią, zniechęcają ich do siebie”. 27 proc. dodała, że w Kościele „ich wiara się spełnia”.

Odcięcie od Kościoła dużo częściej deklarują mężczyźni, jednak nie bez znaczenia jest również wiek badanych. Na msze nie uczęszcza co czwarta osoba w wieku 25-34 lata.

Sondaż przeprowadzono w okresie od 2 do 12 maja 2022 r. na grupie 1087 osób.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Młody fan Igi Świątek rzucił jej zabawną propozycję. Odpowiedź jest hitem Internetu [WIDEO]

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szczepan Wójcik spodziewa się ataku skrajnej lewicy na swoje gospodarstwo: To fanatycy, drżę na samą myśl o los pracowników

źródło: TVN24

(Visited 71 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj