propolski.pl: Sławomir Mentzen

Sławomir Mentzen o zmianach podatkowych: „Największym grzechem Polskiego Ładu…”

Sławomir Metzen był gościem w radiowej „Siódma 9″ i wypowiedział się na temat zamieszania, jakie na początku nowego roku wprowadził Polski Ład.

Ekonomista powiązany z Konfederacją jest zdania, że nowe przepisy to dopiero początek większych problemów, z jakimi zetkną się podatnicy.

– Największym grzechem Polskiego Ładu jest jego bardzo szybkie wprowadzenie, bez realnych konsultacji – powiedział Sławomir Mentzen, który ocenił, że zmiany, których jesteśmy świadkami nastały zbyt szybko, w efekcie czego pojawiło się wiele błędów.

– Ustawa ta zmieniła mnóstwo przepisów i nie dało się tego zrobić bez błędów. Ministerstwo Finansów było kompletnie głuche na jakiekolwiek argumenty. Zaskakiwało podatników przepisami. Nie miało to prawa zadziałać. Tak dużą zmianę trzeba było konsultować szeroko, ponieważ nikt nie jest w stanie wyłapać wszystkich błędów. Ustawa mająca kilkaset stron i to nie beletrystyki, ale twardych zmian w poszczególnych przepisach – dodał przedsiębiorca, przybliżając szczegóły zapisów nowej ustawy.

– Polski Ład składa się z zapisów, które są dla podatnika korzystne i z takich, które nie są. Jakiekolwiek zmiany ustawowe na poziomie podatku dochodowego w Polsce muszą być podpisane i zatwierdzone przez prezydenta do października roku poprzedniego. Czyli obecnie rząd nie może nic zmienić i naprawić rozporządzeniami – tłumaczył Mentzen, podsumowując, że zmiany związane z Polskim Ładem są w większości nie do odwrócenia.

– W Polsce hierarchia źródeł prawa wygląda następująco – Konstytucja, później ustawy, a na końcu rozporządzenia. Nie można rozporządzeniem zmienić ustawy. Większość błędów w Polskim Ładzie jest w tym momencie nie do odwrócenia – zaznaczył ekonomista.

Zobacz również: Konferencja prezydenta Macrona i szefowej PE. Oburzeni dziennikarze nie mogli zadawać pytań i opuszczali salę [WIDEO]

Zobacz również: Ilu żołnierzy liczy nasza armia? Minister Błaszczak zdradził szczegóły

źródło: DoRzeczy.pl, Facebook.com

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these