propolski.pl: Gowin atakuje PiS

Przedsiębiorcy nie zostaną bez pomocy. Gowin zdradza szczegóły wsparcia dla firm

Minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapewnił, że trwają prace nad nowymi możliwościami wsparcia poszkodowanych przedsiębiorców.

— Dla przedsiębiorców dotkniętych obostrzeniami wz. z pandemią uruchomimy wszystkie fundusze, które sprawdziły się wiosną. Intensywnie pracujemy nad rozporządzeniem, które pozwoli dofinansować wynagrodzenia pracowników branż dotkniętych nowymi obostrzeniami w wysokości ok. 2000 zł — zaznaczył.

Dodał, że pojawią się instrumenty, które były stosowane „wiosną tego roku, jak i instrumenty nowe”.

— Oprócz tego bierzemy bardzo poważnie pod uwagę możliwość umorzenia subwencji z tarczy finansowej PFR dla małych i średnich firm, które ponownie zostały objęte restrykcjami. Liczymy, że Komisja podejdzie zdecydowanie bardziej elastycznie do tych spraw w sytuacji, gdy cała Europa dotknięta jest gwałtownym wzrostem zakażeń — powiedział Gowin.

Polityk wskazał, że rząd zabiega u Komisji Europejskiej o to, by wnioski mogły być składane do końca marca 2021 r. Jarosław Gowin ujawnił, że nowe rozwiązania z pewnością pomogą zatroskanym przedsiębiorcom.

Zobacz również: Majka Jeżowska rozpacza przed telewizorem po wyroku TK: „Czuję się niepotrzebna w tym kraju”

Dodał, że trwają prace nad „pożyczkami długoterminowymi na okres 5-7 lat – jeżeli uzyskamy zgodę KE chcemy uruchomić też możliwości dopłat na pokrycie rat dla pożyczki – oraz nad dofinansowaniem kosztów stałych. A więc subwencją w ramach tarczy finansowej PFR, pozwalającą pokryć część kosztów stałych dla firm najbardziej dotkniętych restrykcjami”.

Gowin zapewnił, że dla wszystkich poszkodowanych branż „będą przedłużane tzw. postojowe”.

— To jest instrument ważny zwłaszcza dla mikrofirm – miesięcznie oznacza to zasilenie budżetu takiej firmy o kwotę ok. 2 tys. zł. To są najważniejsze działania pomocowe, które uruchomimy tak szybko, jak to możliwe — powiedział minister.

Wskazał, że pomoc będzie przeznaczona dla branż, które już zostały dotknięte ograniczeniami, jak również tych, które dopiero będą. Gowin jest przekonany, że rozwiązania te przyniosą dobre efekty : „jeżeli równocześnie zdecydowanie wzmocnimy odpowiedzialność społeczną” i będziemy wszyscy jako obywatele kierować się tymi zasadami sanitarnymi.

Ponadto podkreślił, że jeżeli obostrzenia ogłoszone przez premiera Morawieckiego nie przyniosą skutku, będziemy musieli liczyć się z wprowadzeniem dodatkowych, co może zakończyć się narodową kwarantanną.

źródło: niezalezna.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these