propolski.pl: Prof. Horban

Prof. Horban: Jeśli ludzie nie będą się szczepić, prawie jak w banku jest kolejna fala epidemii

Przewodniczący Rady Medycznej przy Premierze RP prof. Andrzej Horban był gościem w czwartkowym programie Radia ZET. Rozmowa dotyczyła pandemii koronawirusa i szczepienia Polaków, którzy zdaniem gościa mogą doprowadzić do zwiększenia liczby zakażeń.

— Jeśli ludzie nie będą się szczepić przeciw COVID-19, to prawie jak w banku jesienią będzie kolejna fala epidemii — powiedział przewodniczący Rady Medycznej przy Premierze RP prof. Andrzej Horban. Zdaniem medyka odwołanie stanu epidemii w czerwcu jest bardzo mało prawdopodobne.

Zobacz również: Kasia Tusk spodziewa się drugiego dziecka. „Jakże to wieści szybko się roznoszą!”

— Bardzo trudne pytanie i jeszcze trudniejsza decyzja. Mamy świadomość, że jeśli nie zaszczepimy w odpowiednim czasie odpowiedniej grupy osób, to prawie jak w banku mamy następną falę epidemii na jesieni — dodał Horban.

— Jest bardzo mało prawdopodobne odwołanie stanu epidemii w czerwcu. Natomiast jest bardzo prawdopodobne, mamy duże szanse, by wrócić do prawie normalności — wyjaśnił.

Profesor stwierdził, że przede wszystkim należy zająć się ludźmi, którzy ciężko chorują i umierają i to właśnie ich należy zaszczepić.

— Odsetek zgonów w grupie osób starszych jest zatrważający. Ostatnio dokonaliśmy parę dni temu analizy przypadków, które były leczone w szpitalu, w którym mam zaszczyt i przyjemność pracować. Kilkanaście procent przyjętych pacjentów do bardzo dobrego, wyspecjalizowanego szpitala umarło z powodu zakażenia COVID-19. To naprawdę jest ciężka choroba — zaznaczył lekarz.

Zobacz również: Sondaż IBRiS: Hołownia bije na głowę KO. Prawo i Sprawiedliwość wciąż na prowadzeniu

Horban wskazał, że „jeśli nie zaszczepimy praktycznie wszystkich osób powyżej 60 roku życia, to będziemy mogli spodziewać się powrotu epidemii. Druga grupa (którą należy szczepić-PAP) jest oczywista, to pozostała część społeczeństwa, która transmituje wirusa na osoby starsze i chore” — dodał.

Ponadto odniósł się do wspomnianej niedawno loterii, która ma zachęcać do szczepień większą liczbę Polaków.

— Właściwie każdy zaszczepiony dostaje nagrodę od razu — jest chroniony przed zakażeniem. Żadne szczepienie nie chroni oczywiście w 100 proc. Część osób choruje, ale łagodnie, nie meldują się na cmentarzu, nie meldują się na oddziałach intensywnej terapii — podsumował.

Źródło: gazetaprawna.pl

About the Author

One thought on “Prof. Horban: Jeśli ludzie nie będą się szczepić, prawie jak w banku jest kolejna fala epidemii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these