Premier Mateusz Morawiecki opublikował na Facebooku wpis, w którym skomentował podpisanie przez prezydenta Dudę nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Reguluje ona w dużym stopniu kwestię reprywatyzacji nieruchomości.

— Decyzja Izraela o obniżeniu rangi dyplomatycznej reprezentacji w Warszawie jest bezpodstawna i nieodpowiedzialna, a słowa Jaira Lapida, izraelskiego ministra spraw zagranicznych i premiera-alternata budzą oburzenie każdego uczciwego człowieka — napisał szef polskiego rządu.

— Dzika reprywatyzacja doprowadziła w Polsce do wielu ludzkich tragedii. Dziesiątki tysięcy ludzi wyrzucano z domów, w których mieszkali całe życie – tylko dlatego, że w naszym prawie obowiązywał przepis pozwalający na bezterminowy „zwrot” nieruchomości. Co gorsza, „zwrot” następował często nie na rzecz realnych właścicieli czy ich spadkobierców, tylko przestępców – w wielu wypadkach dochodziło do fałszerstw dokumentów albo pospolitej korupcji, dzięki czemu kosztem ofiar II wojny światowej bogacili się umocowani politycznie oszuści i zwykli gangsterzy. Głośno było o sprawach, w których sądy przekazywały kamienice 130-latkom. Te sprawy to nie był wypadek przy pracy – na tym polegał cały system — kontynuował Morawiecki.

Jak podkreślił polityk nowa ustawa będzie w stanie przywrócić „elementarną sprawiedliwość i praworządność”.

— Zgodnie z nowymi przepisami, każdy, kto stracił majątek ma prawo domagać się odszkodowania — ale nie może domagać się, aby innych ludzi pozbawiano dachu nad głową — kontynuował premier dziękując tym samym prezydentowi Andrzejowi Dudzie i zapewniając, że sprzeciw innych państw nie przeszkodzi w naprawie Polski. Dodał przy tym, że nasz kraj od wielu lat jest fałszywie oskarżany przez Izrael o współudział w Holokauście. Polityk wyraził stanowcze potępienie dla tego stanu rzeczy.

— Polska od wielu lat jest fałszywie oskarżana przez izraelskich polityków o współudział w Holokauście. Nigdy nie będzie na to naszej zgody, zawsze będziemy bronić dobrego imienia Polski. Nigdy nie pozwolimy też, aby instrumentalnie wykorzystywano pamięć zabitych przez Niemców milionów Polaków i polskich Żydów do dzisiejszych politycznych interesów, do budowy partyjnego poparcia w polityce wewnętrznej, do wywoływania niechęci i nienawiści części izraelskiej opinii publicznej do Polski. Mam nadzieję, że w tej niezwykle ważnej sprawie rząd i opozycja będą mówić jednym głosem — chodzi tu o interes Polski, wszystko inne powinno zejść na dalszy plan — czytamy we wpisie premiera Mateusza Morawieckiego.

Szef polskiego rządu nie szczędził słów krytyki jeśli chodzi o słowa Jaira Lapida, który jego zdaniem obraził Polskę i Polaków.

— Decyzja Izraela o obniżeniu rangi dyplomatycznej reprezentacji w Warszawie jest bezpodstawna i nieodpowiedzialna, a słowa Jaira Lapida, izraelskiego ministra spraw zagranicznych i premiera-alternata budzą oburzenie każdego uczciwego człowieka. Nikt, kto zna prawdę o Holokauście i cierpieniach Polski w czasie II wojny światowej, nie może godzić się na taki sposób prowadzenia polityki. Wykorzystywanie tej tragedii na potrzeby partyjnych interesów jest karygodne i nieodpowiedzialne. Jeżeli rząd Izraela nadal będzie w ten sposób atakował Polskę, będzie to miało również bardzo negatywny wpływ na nasze relacje — zarówno dwustronne, jak i te na forach międzynarodowych — dodał szef polskiego rządu. Nie krył przy tym, że nie akceptuje również ataku na ambasadora RP w Izraelu, Marka Magierowskiego.

— Konsekwencją ostatnich agresywnych działań rządu Izraela jest wzrost nienawiści do Polski i Polaków w tym kraju. Między innymi z tych powodów podjąłem decyzję o bezpiecznym transporcie do Polski dzieci naszego ambasadora. Polska nigdy nie zostawia swoich dyplomatów w potrzebie — podsumował premier.

Zobacz również: Adamowicz ostro do ministra Horały: Za te insynuacje możemy spotkać się w sądzie

Zobacz również: Ostra reakcja izraelskiego MSZ! Lapid podejmuje radykalne kroki dyplomatyczne i grozi: „Na tym się nie skończy”

Dzika reprywatyzacja doprowadziła w Polsce do wielu ludzkich tragedii. Dziesiątki tysięcy ludzi wyrzucano z domów, w…

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Niedziela, 15 sierpnia 2021

źródło: niezalezna.pl

(Visited 313 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj