Zaprezentowany 15 maja Nowy Ład to zapowiedź wielu ważnych dla Polaków zmian. Jedną z nich jest dom do 70 m kw. bez pozwolenia. Oznacza to, że niedużą nieruchomość będzie można zbudować na własną rękę, i to zdecydowanie taniej — bez konieczności zatrudniania kierownika budowy.

— Chcemy stworzyć bazę darmowych projektów małych domów — przekazała Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Kornecka dodaje, że Ministerstwo ma jeszcze jeden pomysł, a mianowicie stworzenie bazy darmowych projektów takich domów, co miałoby stanowić dodatkową zachętę dla wszystkich myślących o takim rozwiązaniu.

Zobacz również: Sondaż: Tak dobrze jeszcze nie było. Rekordowy wynik Konfederacji!

Jak tłumaczy, taki model pomógłby zainteresowanym ograniczyć koszty budowy i stworzyć poczucie bezpieczeństwa. Wszystkie projekty domów miałyby być zatwierdzane przez państwowe instytucje.

Wiceminister wyjaśnia, że baza jest na razie w fazie pomysłu, nad którym trzeba jeszcze popracować.

— Na razie dyskutujemy i nie zamykamy się na pomysły. Chcielibyśmy, aby projekty oddawały np. charakter poszczególnych regionów — wyjaśnia wiceminister. I tak na przykład mogłoby lokalnie być dostępne domki podhalańskie. W niektórych regionach z kolei lokalne przepisy wymagają, żeby każdy domek miał ganek — i to też ma zostać uwzględniane przy projektowaniu bazy. Niech ta baza uwzględnia polską różnorodność — kontynuowała wiceszefowa resortu rozwoju.

Czyje projekty zobaczymy w bazie? Kornecka tłumaczy, że „projektanci mogliby sami się zgłaszać” i prezentować swoje pomysły.

Kornecka szacuje, że taki wybór do dodatkowa oszczędność dla Polaków. Jak wiadomo, same prace budowlane to 70-80 proc. kosztów budowy danej nieruchomości. Resztę stanowią media czy właśnie zakup projektu.

Zobacz również: Prezydent Poznania w starciu z antyszczepionkową działaczką: „Nie będę dyskutował z idiotką”

Niektóre z nich będzie można dostać już za 1 tys. zł, chociaż to nie wykluczone, że będą i takie, które będą kosztować kilka razy tyle.

Źródło: money.pl

(Visited 2 402 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj