Tajemnice numeru VIN: Jak odczytać historię i specyfikację pojazdu?

Numer identyfikacyjny pojazdu (Vehicle Identification Number, VIN) to unikalne 17-znakowe alfanumeryczne oznaczenie każdego pojazdu mechanicznego. Stanowi ono zasadnicze narzędzie do identyfikacji. Numer ten dostarcza cennych informacji na temat marki, modelu, specyfikacji, miejsca produkcji i wieku pojazdu. W niniejszym artykule wyjaśnimy kolejno co oznaczają poszczególne części numeru VIN.

Wykorzystanie numeru VIN

Poprawne zrozumienie oraz spr. numeru VIN pomoże nam uzyskać dostęp do istotnych informacji o danym pojeździe, takich jak:

 • Historia serwisowa i napraw: Śledzenie przeszłości napraw i konserwacji pojazdu może być niezwykle pomocne w utrzymaniu wartości samochodu. Podsumowania te mogą podkreślać zarówno regularne serwisowanie, jak i ewentualne problemy, które mogą wpłynąć na działanie pojazdu.
 • Sprawdzenie przeszłości wypadków: Analiza numeru VIN może ujawnić, czy dany pojazd był zaangażowany w wypadki, czy kolizje. Takie informacje mogą wpłynąć na wskaźniki przyszłego eksploatowania pojazdu, jak również na jego wartość rynkową.
 • Sprawdzenie pochodzenia i legalności auta: Poprzez analizę numeru VIN, można zweryfikować legalność danego pojazdu oraz sprawdzić, czy nie był on wcześniej kradziony. Uzyskujemy również dostęp do informacji o producencie i kraju pochodzenia samochodu.
 • Poprawne dobieranie części zamiennych: Dekodowanie numeru VIN przyczynia się także do wyboru właściwych części zamiennych dla konkretnego pojazdu, ułatwiając utrzymanie auta w dobrym stanie technicznym.

Skład numeru VIN

VIN składa się z trzech segmentów: WMI (World Manufacturer Identifier), VDS (Vehicle Descriptor Section) oraz VIS (Vehicle Identifier Section).

1. WMI (World Manufacturer Identifier) – Znaki 1-3

Pierwsze trzy znaki VIN określają identyfikator producenta na całym świecie:

 1. Znak 1: Reprezentuje kraj pochodzenia pojazdu lub region, w którym został wyprodukowany.
 2. Znak 2: Wskazuje dużego światowego producenta (np. Toyota, Nissan, Honda) lub mniejszego producenta w danym kraju (np. Mazda, Subaru, Daihatsu).
 3. Znak 3: Precyzyjniej identyfikuje producenta pojazdu lub miejsce pochodzenia, może również służyć do określenia rodzaju przedsiębiorstwa (podział na oddział europejski, amerykański itp.).

2. VDS (Vehicle Descriptor Section) – Znaki 4-9

Cztery kolejne znaki (4-7) VDS opisują:

 1. Znak 4-7: Właściwości pojazdu, takie jak karoseria, silnik czy układ napędowy. Sposób interpretacji tych wartości jest zdefiniowany przez producenta.
 2. Znak 8: Wskazuje kodowanie ustalone przez producenta dla specyficznych cech pojazdu, takich jak poziom wyposażenia.
 3. Znak 9: To tzw. „cyfra kontrolna”; jej wartość podlega modułowej weryfikacji modulo 11. Zapewnia to mniejsze prawdopodobieństwo błędnego odczytu VIN.

3. VIS (Vehicle Identifier Section) – Znaki 10-17

 1. Znak 10: Reprezentuje rok modelowy albo, rzadziej, rok produkcji. Opiera się na systemie od 1980 r. do teraźniejszości – przyjęto alfabet „A” dla 1980 r., „Y” dla 2000 r.; cykle się powtarzają co 30 lat.
 2. Znak 11: Wskazuje fabrykę, w której pojazd został wyprodukowany.
 3. Znaki 12-17: Są to unikalne numerki nadawane przez producenta każdemu wyprodukowanemu pojazdowi.

Odkodowanie VIN

Internet obfituje w narzędzia do dekodowania numerów VIN, które są przydatne podczas zakupu, sprzedaży czy naprawy pojazdów. Informacje uzyskane z numeru VIN pomagają zweryfikować stan pojazdu, realizować celne usługi serwisowe i wykryć próby oszustwa.

Podsumowanie

Numer VIN to niezastąpiona metoda identyfikacji pojazdów, która przekazuje esencjalne informacje na temat jego pochodzenia i własności. Zapoznanie się z tym, co oznaczają poszczególne znaki, pozwoli lepiej zrozumieć historię i konstrukcję pojazdu, co skutkuje podjęciem świadomych decyzji dotyczących zakupu auta i utrzymania jego sprawności.

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these