Obowiązkowe szczepienia w Wałbrzychu zarządzone przez tamtejszą Radę Miejską rozpalały w ostatnich tygodniach debatę publiczną. Kontrowersyjna uchwała podjęta 29 kwietnia z inicjatywy prezydenta Romana Szełemeja spotkała się z wielkim oporem społecznym. We wtorek wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski unieważnił decyzję Rady Miejskiej.

Obowiązkowe szczepienia w Wałbrzychu nie dojdą jednak do skutku. 29 kwietnia radni miejscy przyjęli uchwałę o obowiązkowym szczepieniu przeciwko COVID-19 wszystkich mieszkańców powyżej 18. roku życia oraz osób pracujących w mieście. Rada Miejska wystosowała również do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego specjalny apel o wpisanie COVID-19 na listę chorób zakaźnych objętych wymogiem szczepień.

Kontrowersyjna i wzbudzająca opór mieszkańców uchwała przez blisko miesiąc oczekiwała na akceptację wojewody dolnośląskiego Jarosława Obremskiego.

Sprzeciw wojewody

Wojewoda uzasadnił swój sprzeciw, podkreślił, że nadzór wynikający z posiadanych prerogatyw pozwala mu rozstrzygnąć wyłącznie kwestie prawne uchwały.

Oczywiście jestem przekonany, że intencje uchwały Rady Miejskiej Wałbrzycha były wzniosłe, ważne i służące walce z pandemią, choć oczywiście słyszę też głosy, że być może ta uchwała jest przeciwskuteczna — ocenił Jarosław Obremski.

Wojewoda poruszając aspekt prawny, powołał się na art. 7 konstytucji mówiący o tym, że organy władzy samorządowej mogą działać na podstawie i w granicach prawa.

To oznacza, że regulacje porządkowe przyjmowane przez rady gmin nie mogą być regulacjami, które są w kompetencjach państwa wskazywał.

Obremski skrytykował zachowanie urzędników, porównując ich działania do parlamentu, co daleko wykracza poza kompetencje Rady Miejskiej:

— Niestety Rada Miejska Wałbrzycha zachowuje się trochę jak parlament, a nie jak rada miejska. Mimo dużych sukcesów Wałbrzycha nie jest to jeszcze miasto-państwo. Polska w konstytucji określana jest jako państwo unitarne, czyli nie ma możliwości – oprócz tego co jest delegowane na poziom rad miejskich  tworzenia odrębnych przepisów prawa  argumentował.

Przeczytaj również: Naprawdę to powiedziała. „Jeśli nie obalimy PiS to nikt nie przeżyje na kontynencie”

Przeczytaj również: Kidawa-Błońska szczerze o sytuacji w PO. Padły słowa o Titanicu. Drastyczne spadki poparcia to wierzchołek góry lodowej

Źródło: Do Rzeczy

(Visited 9 146 times, 1 visits today)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj