propolski.pl: Sondaż

Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń: PiS potrzebuje koalicjanta. I ten koalicjant już jest, silniejszy niż kiedykolwiek

Najnowszy sondaż pracowni Estymator na zlecenie portalu DoRzeczy.pl wskazuje, że Prawo i Sprawiedliwość popierane jest przez 35,4 procent Polaków.

Sondaż pokazuje, że większość respondentów nadal popiera PiS. Chęć oddania głosu na obóz władzy zadeklarowało 35,3 procent uczestników badania. Jest to jednak spadek o 2,3 punktów procentowych w stosunku do ostatnich badań Estymatora. Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, PiS uzyskałoby 194 mandaty. Tym samym partia Jarosława Kaczyńskiego straciłaby aż 41 miejsc w parlamencie.

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, na którą głos chciałoby oddać 23,8 procent ankietowanych. Przełożyłoby się to na 115 mandatów i oznaczałoby stratę 19 miejsc w Sejmie.

Podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni. Poparcie dla formacji gwiazdora TVN deklaruje blisko 16 procent badanych. Tym samym ruch uzyskałby 71 miejsc w ławach poselskich.

Konfederacja czwartą siłą

Kolejna w sondażu jest Konfederacja (KORWIN, Ruch Narodowy) — 8,6 proc. poparcia (+0,4 pkt proc.). W takim układzie Konfederacja otrzymałaby aż 34 mandaty i jednocześnie staje się poważnym kandydatem do rozmów koalicyjnych z obozem rządzącym.

Z kolei Lewica (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Razem) uzyskuje 7,7 proc. głosów (-1,4 pkt proc.), co przekłada się na 24 miejsca w Sejmie. To aż o 25 mandatów mniej niż w ostatnich wyborach parlamentarnych.

Na szóstym miejscu znalazłoby się Polskie Stronnictwo Ludowe. Chęć zagłosowania na formację Władysława Kosiniaka-Kamysza deklaruje 7,1 proc. respondentów (oznacza to 21 mandatów), czyli o 1,4 pkt proc. więcej niż w ostatnim badaniu Estymatora dla DoRzeczy.pl. To oznacza jednak 9 mandatów mniej niż w 2019 roku.

Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 56 proc. Sondaż wykonała pracownia Estymator www.estymator.com.pl

Przeczytaj również: Morawiecki skrytykował Merkel za rozmowy z Łukaszenką

Przeczytaj również: Aleksandr Łukaszenka grozi Polakom. Zachęca migrantów do forsowania polskiej granicy [WIDEO]

źródło: Do Rzeczy

About the Author

Malicki Jan

Wspieram polskie sprawy i opowiadam się po stronie wolności. Chętnie oddaję się urokom rozrywki cyfrowej i jestem na bieżąco z platformą Xbox i Playstation.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these