propolski.pl: Zaskakujące słowa posła Platformy

Najnowszy sondaż. Znaczący spadek dla PiS, Konfederacja rośnie w siłę

Sondaż: Gdyby najbliższe wybory miały miejsce w niedzielę, to z powodzeniem wygrałaby je partia rządząca z poparciem na poziomie 35,3 proc. PiS zaliczył jednak pewien spadek, który nie pozwala mu na samodzielne królowanie.

Na drugiej pozycji uplasowała się Koalicja Obywatelska z 23,8 proc., co daje jej 115 mandatów..

Wbrew pozorom PiS nie ma wcale powodów do radości, ponieważ przy takim układzie otrzymałoby jedynie 194 mandaty i musiałoby szukać sobie sojusznika.

Gdyby jednak spojrzeć na tę sytuację pod kątem współpracy partii opozycyjnych to KO, Polska 2050, Lewica i KP-PSL miałyby razem 231 mandatów. Obecne okoliczności są więc ryzykowne dla partii rządzącej.

Na ugrupowanie Szymona Hołowni Polska 2050 zagłosowałoby 15,8 proc., co daje tej formacji 71 mandatów. Konfederację wskazało natomiast 8,6 proc. respondentów, co daje tej partii 34 mandaty.

Na Lewicę chciałoby zagłosować 7,7 proc. ankietowanych, co oznacza 24 mandaty. Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicję Polską chętnie poparłoby 7,1 proc. badanych, co daje 21 mandatów.

Jeżeli chodzi o inne ugrupowania, to głosować na nie chciałaby 1,7 proc. badanych, co wskazuje na zaledwie jeden mandat. PiS dzięki ewentualnej współpracy z Konfederacją miałby 228 mandatów, natomiast ugrupowania opozycyjne łącznie 231 mandatów. Wydaje się więc, że Prawo i Sprawiedliwość znalazło się w kropce i musi poważnie przemyśleć dalszą strategię.

Sondaż przeprowadzono w okresie 25-26 listopada 2021 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie 1021 pełnoletnich Polaków dzięki metodzie CATI (komputerowe wywiady telefoniczne). Szacowaną frekwencję ustalono na poziomie 56 proc.

Zobacz również: Kolejny niebezpieczny atak tym razem w okolicy Białowieży! Sto osób próbowało sforsować granicę

Zobacz również: Maciej Stuhr szczerze o ojcu. „Z niektórymi rzeczami już się żegna”

Źródło: NCzas.com, propolski.pl, Onet.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these