propolski.pl: Minister zdrowia o kolejnej fali

Minister Niedzielski w sprawie małpiej ospy: „Mamy szczepionkę”

Minister zdrowia Adam Niedzielski zabrał głos w kwestii małpiej ospy, która według ekspertów zaczyna atakować Europę. Minister zdrowia wyjaśnił, jakie procedury zostaną podjęte w przypadku pojawienia się zachorowań w naszym kraju.

Przypadki małpiej ospy pojawiają się w krajach europejskich, jednak specjaliści uspokajają, że mamy tutaj do czynienia z inną sytuacją niż w przypadku COVID-19.

– Jesteśmy w takim momencie, że nerwowo reagujemy na każde doniesienie o chorobach zakaźnych, ale nie ma potrzeby wzbudzać niepokoju – powiedział Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia ocenił rozporządzenie na temat małpiej ospy, mówiąc, że jest to pakiet prewencyjny.

– W pierwszym rozporządzeniu są standardowe środki określające tę chorobę jako chorobę zakaźną. Drugie rozporządzenie dotyczy monitorowania przypadków, aby Główny Inspektorat Sanitarny trzymał rękę na pulsie. Kolejne zaś dotyczy obowiązkowej hospitalizacji w przypadku zakażenia – mówił Niedzielski.

– Procedury są jasne: w przypadku stwierdzonego pierwszego przypadku będziemy izolować chorego. Równocześnie rozpoczniemy śledztwo epidemiczne, aby wiedzieć, kto miał z zarażonym kontakt. Wdrożone zostają także procedury bezpieczeństwa, aby możliwie maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo zdrowotne społeczeństwa – dodał minister.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kadyrow pokazuje swoje śmieszne umiejętności bokserskie. To chyba żart? [WIDEO]

Adam Niedzielski wyjaśnił, że Polska dysponuje dedykowaną szczepionką, jednak na ten moment nie ma potrzeby, by wprowadzać indywidualne szczepienia ochronne na małpią ospę.

– Anglia i Francja gromadzą już szczepionki. My także bierzemy udział w przygotowaniach. Dla personelu medycznego mamy zarezerwowane mniej więcej tysiąc dawek. Jednocześnie obserwujemy tę chorobę i widzimy, że potencjał epidemiczny jest dużo mniejszy. Obserwujemy przypadki w Europie i widzimy, że nie jest to nowy wirus. Mamy szczepionkę dedykowaną i zgody odpowiednich instytucji do jej użycia — skwitował.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Koronawirus powraca? Cessak: Szykujemy się na prawdopodobieństwo zachorowań jesienno-zimowych

źródło: Polsat News

About the Author

One thought on “Minister Niedzielski w sprawie małpiej ospy: „Mamy szczepionkę”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these