Wielu z nas zdążyło przyzwyczaić się do zniesienia obostrzeń i pożegnania koronawirusa z naszego życia. Niektórzy eksperci twierdzą jednak, że w okresie jesienno-zimowym należy spodziewać się wzrostu fali zachorowań, jednak w dużo łagodniejszej formie.

Takiego zdania jest m.in. prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak. Grzegorz Cessak był gościem na antenie Radia Plus i odniósł się do tematu pandemii, nie kryjąc swojego zaniepokojenia.

– Pandemia wciąż trwa, nie została odwołana przez Światową Organizację Zdrowia. W Polsce jest stan zagrożenia epidemicznego. Pandemia jest, a fale zachorowań rosną i maleją. Szykujemy się na prawdopodobieństwo zachorowań jesienno-zimowych, ale myślę, że będą one niegroźne – powiedział prezes.

Szef Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oznajmił, że patrząc na mutacje omikronu widać, że budzą niepokój, jednak przebieg choroby jest łagodniejszy.

Grzegorz Cessak dodał, że 99 proc. zachorowań w Polsce i w środkowej Europie to mutacja BA.2.

– Zbliża się fala zachorowań BA.4 i BA.5. Widzimy już znaczny wzrost w Portugalii, w tych wariantach, lecz przebieg jest łagodniejszy niż wariantów poprzednich – mówił ekspert.

Na kolejne pytanie o dawki szczepionek przypominających odpowiedział, że na podstawie wyników badań trwają przygotowania do dawki przypominającej dla ogólu populacji.

– Mamy rekomendację z ubiegłego miesiąca, że osoby w wieku 80 plus i osoby immunoniekompetentne powinny mieć podaną drugą dawkę przypominającą. Czekamy na szczepionki adaptowane, multiwalentne, czyli szczepionki, które będą zawierać wariant omikron, by zwiększyć skuteczność boostera. Dwóch producentów prawdopodobnie na przełomie września i października będzie miało zatwierdzone przez Europejską Agencje Leków dawkę przypominającą adaptowanej szczepionki – wyjaśniał Cessak.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nie żyje wybitny aktor Ray Liotta. Podano okoliczności jego śmierci

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zbigniew Ziobro: Jesteście nie tylko totalną, ale też fatalną opozycją dla Polski

źródło: NCzas.com

(Visited 114 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj