propolski.pl: Pandemia wróci jesienią?

Kwarantanna nawet dla w pełni zaszczepionych. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia potwierdza

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz był gościem na antenie Polsat News i oznajmił, że na kwarantannę będą kierowane wszystkie osoby, które miały kontakt z zarażonymi mutacją Delta. Jak się okazuje, nowe rozporządzenie obejmie również osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19.

Polacy, którzy podczas okresu wakacyjnego odetchnęli z ulgą, dowiedzieli się, że to jeszcze nie koniec koronawirusowego szaleństwa. Pojawił się bowiem wariant Delta, który sieje panikę w Europie.

Najnowsze dane w Wielkiej Brytanii potwierdzają, że nieznany dotychczas wariant odpowiada za około 98 proc. nowych zakażeń. W Polsce na ten moment stwierdzono 113 przypadków tego wariantu — w większości u osób, które przebywały za granicą.

Zobacz również: Tusk zaatakował dziennikarzy TVP. Takiej riposty się nie spodziewał [WIDEO]

Rząd zadecydował, że wszystkie osoby (nawet te, które przyjęły szczepienie), będą poddawane kwarantannie w przypadku kontaktu z chorym zakażonym wariantem Delta.

— W tej chwili na świecie cały czas rozpoznajemy wariant Delta, widzimy zwiększoną transmisyjność, ta zakaźność jest mniej więcej od 50 do 60 procent zwiększona, stąd też sanepid zapobiegawczo kieruje wszystkich z kontaktu na kwarantannę, bez względu na to, czy ta osoba ma zaszczepienie dwoma dawkami, bądź jedną J&J. Tutaj staramy się dmuchać na zimne i służby sanitarne dmuchają na zimne, kierując wszystkich z kontaktu na kwarantannę — mówił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, komentując bieżącą sytuację pandemiczną w Polsce.

— Podkreślę, że jest to trochę nasza zapobiegawczość, ponieważ, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że po szczepieniach w Polsce mamy około 98 tysięcy przypadków zakażenia, to 90 procent tych przypadków, to są zakażenia między podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki. W granicach 8,5-9 procent, to są zakażenia po drugiej dawce, więc widzimy, jak znikoma jest możliwość zakażenia się, jeżeli przyjmiemy pełną dawkę szczepionki — stwierdził na antenie Polsat News.

Zobacz również: Gronkiewicz-Waltz zaapelowała do Trzaskowskiego: „Rafale, bez partii i jej struktur…”

Źródło: wMeritum.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these