propolski.pl: Niemcy rezygnują z obostrzeń

Koronawirus: Nowe obostrzenia od soboty i nawet 30 tys. kary. Sprawdź, co cię czeka

Już od jutra z powodu rozszerzenia się epidemii koronawirusa Polacy będą zmuszeni do przestrzegania nowych obostrzeń. Zalecenia mówią, że trzeba będzie zakrywać usta i nos w przestrzeni publicznej, tzn. w sklepach, w autobusach i na ulicach. Co więcej, odmowa przyjęcia mandatu za brak maseczki może skończyć się karą Sanepidu, wynoszącą nawet 30 tys. zł.

Na szczęście ograniczenia te nie będą obowiązywały w lasach, parkach, zieleńcach i na plażach. Od soboty cała Polska znajdzie się w żółtej strefie. W czerwonej strefie znajdą się 32 powiaty i sześć miast, w których kontrola będzie o wiele bardziej wzmożona. Jedynie osoby, które mają prawdziwe zaświadczenie lekarskie lub potwierdzające niepełnosprawność, mogą pozwolić sobie na uniknięcie tego obowiązku.

Konieczne będzie również zachowanie dystansu, czyli bezpiecznej odległości dzięki, której ryzyko zakażenia spadnie. Według nowych przepisów na osobę przebywającą w restauracjach, pubach czy barach konieczne będzie zachowanie czterech mkw odległości. Ponadto w tych miejscach wprowadzi się zakaz tańczenia.

To jeszcze nie wszystko. Lokale gastronomiczne wprawdzie zostaną otwarte, jednak tylko od godz. 6.00 do 22.00. Wyjątkiem będą sytuacje, gdy żywność będzie wydawana na wynos.

Jeżeli chodzi o wydarzenia kulturalne, będą mogły odbywać się jedynie w zamkniętej przestrzeni z udziałem 25 proc. publiczności. Tak więc, jeżeli będziemy chcieli udać się do kina, musimy liczyć się z tym, że na danym seansie może nie starczyć dla nas miejsca. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze, będzie mogło uczestniczyć max. 100 osób z zachowaniem odpowiedniej odległości pięciu mkw.

Zobacz również: Od soboty maseczki obowiązkowe także na ulicy. Kiedy policjant może nas ukarać?

W miastach objętych strefą czerwoną będzie obowiązywał całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w jakichkolwiek wydarzeniach kulturalnych. Większe zgromadzenia również nie będą możliwe, ponieważ wprowadza się limit do 150 osób, które muszą zachować 1,5 m dystansu od siebie.

źródło: nczas.com, interia.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these