Propolski.pl Andrzej Duda

„To będzie oznaczało koniec politycznych marzeń Andrzeja Dudy”

Według czwartkowych doniesień Wirtualnej Polski, weto prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie „lex TVN” oznacza, że Jacek Kurski nie będzie mógł zostać odwołany z fotelu prezesa TVP.

Pogląd Andrzeja Dudy na kwestię „lex TVN” poznany został we wtorek, kiedy to głowa państwa określiła nowelizację ustawy medialnej mianem „kontrowersyjnego rozwiązania”.

— To jest bardzo kontrowersyjne rozwiązanie, które jest niezrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów — mówił we wtorek na antenie TVP Info prezydent Andrzej Duda. 

W czwartek Wirtualna Polska poinformowała, że prezydent Andrzej Duda znalazł się w bardzo niekorzystnym dla siebie położeniu, które uniemożliwi mu ewentualne kroki polityczne, zwłaszcza w kwestii prezesa TVP.

— Jej zawetowanie będzie oznaczało koniec politycznych marzeń Andrzeja Dudy o wyrzuceniu z TVP Jacka Kurskiego — czytamy na łamach portalu. — Prezydent miał dylemat, bo gdyby podpisał „lex TVN”, Kurski w przyszłym roku mógłby przestać być prezesem — powiedziała Wirtualnej Polsce osoba z otoczenia głowy państwa.

Portal wskazuje na przyjętą przez Sejm poprawkę Konfederacji, w myśl której sposób wyłaniania wladz mediów publicznych zostanie poddany kompletnym zmianom. Obecnie skład władz powołuje Rada Mediów Narodowych, zdominowana głównie przez przedstawicieli partii rządzącej. Nowe rozwiązanie zaproponowane przez Konfederację przewiduje, że kompetencje powyższego organu przejęłaby Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Zapisy poprawki zakładają, że członkowie KRRiT musieliby uzyskać akceptację Senatu. Kadencja obecnego składu KRRiT wygasa już w przyszłym roku.

Prezydent ma w związku z tym dylemat, gdyż poprawka umożliłaby mu pozbycie się Jacka Kurskiego z fotelu prezesa TVP. Jednocześnie Duda nie ma zamiaru narażać polsko-amerykańskiego sojuszu i nowelizacja ustawy najprawdopodobniej nie uzyska jego akceptacji.

— Prezydent zdaje sobie też sprawę, jak wielką szkodą dla relacji polsko-amerykańskich (dla których Duda zrobił wiele) byłoby wejście w życie nowej ustawy medialnej, która de facto likwidowałaby w Polsce jedną z największych inwestycji USA w historii — TVN, z krytyczną wobec rządu TVN24 na czele — podaje Wirtualna Polska.

Przeczytaj również: Franciszek Sterczewski pokazał siniaka po nieudanej szarży: „Jestem w kontakcie z lekarzem” [WIDEO]

Przeczytaj również: Edyta Górniak zrywa pandemiczne plakaty i nie daje za wygraną. Takiej reakcji jednak się nie spodziewała

źródło: Do Rzeczy

About the Author

Malicki Jan

Wspieram polskie sprawy i opowiadam się po stronie wolności. Chętnie oddaję się urokom rozrywki cyfrowej i jestem na bieżąco z platformą Xbox i Playstation.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these