Prezes Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak skomentował temat głośnego konfliktu na granicy polsko-białoruskiej. Nie szczędził przy tym mocnych słów krytyki pod adresem rządu.

— Kolejny raz musimy uznać, że to właśnie siły europejskie pomogą nam tę sytuację rozwiązać — powiedział prezes Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak dla Onetu.

Jedną z podnoszonych w dyskusji kwestii była ta dotycząca bezpieczeństwa w okresie pandemii. Zdaniem Jerzego Owsiaka należy wprowadzić żelazne zasady, w tym obowiązywanie paszportów sanitarnych w barach i restauracjach.

Owsiak przyznał, że traci cierpliwość, kiedy słyszy pokrętne tłumaczenia rządu.

— Ja używałem paszportu covidowego, będąc w Brukseli, nic to nie bolało, w niczym mi to nie przeszkadzało, kelner sprawdził mi to w minutę osiem. I czułem się bezpiecznie, wiedząc, że wszyscy obok też zostali w ten sam sposób sprawdzeni. Nawet nie powinniśmy się nad tym zastanawiać i odłożyć na bok wszelkie dywagacje czy teorie spiskowe — mówił Jerzy Owsiak.

Lider WOŚP dodał, że w jego fundacji dwa razy w tygodniu wykonuje się testy, mające stwierdzić obecność wirusa. Osobiście dziwi się, że polski rząd nie jest w tej sprawie mocniej zdeterminowany.

Przeczytaj również:  Robert Winnicki do PiS: Stworzyliście legislacyjną biegunkę. Oto problemy, jakie wywoła przesunięcie wyborów

— Jestem zdumiony, a momentami wręcz zły, kiedy słyszę tłumaczenie rządu, że Polacy tego nie akceptują takich ograniczeń, wobec tego rząd nie będzie ich wprowadzał. Tymczasem na przykład Austria znowu wprowadziła twardy lockdown. Budzi to oczywiście pewne emocje, ale przynajmniej coś się tam robi w tej sprawie — podkreślił szef WOŚP.

Jerzy Owsiak wskazał, że rząd obawia się spadku poparcia, stąd nie chce wprowadzać ryzykownych dla obywateli rozwiązań.

W rozmowie nie zabrakło również wątku kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Fundacja WOŚP zarządza punktem humanitarnym w Michałowie, gdzie udziela się wsparcia poszkodowanym migrantom. Jerzy Owsiak powiedział, że należy bronić granic, jednak nie można zapominać o ludziach.

— My bardzo wyraźnie mówimy — ja, Jurek Owsiak, jak i cała Fundacja WOŚP — jesteśmy za szczelnością granic i za tym, by były one bronione w odpowiedni sposób przez służby mundurowe. Ale jeżeli ktoś z imigrantów, w tej całej przepychance, znalazł się w sytuacji bez wyjścia, błądzący, tracący siły, potrzebujący pomocy i znajdujący się już na terenie naszego kraju, to po prostu musimy mu pomóc — zauważył prezes WOŚP.

Przeczytaj również:  Czarnek rzeczywiście przeciwny "seksualizacji uczniów"? W ankiecie pytano 13-latków, "czy uprawiają przygodny seks"

Owsiakowi nie podoba się także pomysł budowy zapory na granicy z Białorusią, ponieważ w jego ocenie trzeba „budować mosty”.

— Budowa murów do niczego dobrego nie doprowadzi. Jeszcze raz podkreślam, że w takich sytuacjach powinniśmy wszyscy w Europie stanąć jak jeden mąż, by rozwiązać ten problem. Europa, która jest wciąż twarda, dobrze zorganizowana i bogata, powinna w takich momentach pokazać siłę i determinację — mówił w rozmowie Onetem Owsiak.

Zobacz również: Sondaż: Czy Polacy spodziewają się rosyjskiej agresji na Ukrainę?

Zobacz również: Maciej Stuhr szczerze o ojcu. „Z niektórymi rzeczami już się żegna”

Źródło: DoRzeczy.pl, Onet.pl

(Visited 627 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj