Główny doradca Rady Medycznej przy Premierze Andrzej Horban podczas piątkowej rozmowy z „Rzeczpospolitą” wyjawił, iż Polaków może dotknąć jeszcze ostrzejszy lockdown od tego zapowiedzianego w czwartek. Co więcej, w piątek Ministerstwo Zdrowia podało informacje o 35 143 nowych zakażeń koronawirusem.

Hiper lockdown miałby zostać ogłoszony w przypadku przekroczenia górnej granicy „epidemii nadzwyczajnej”, w której w opinii prof. Andrzeja Horbana właśnie się znajdujemy.

Epidemie dzielą się na: epidemie, duże epidemie, epidemie nadzwyczajne i katastrofalne. Jesteśmy blisko górnej granicy epidemii nadzwyczajnej przekazał w piątek Horban w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Doradca premiera został zapytany o to, czy można było zrobić coś w kierunku nie dopuszczenia do obecnej sytuacji epidemicznej.

Przyjdzie czas na takie analizy. W każdej chwili staramy się robić wszystko zgodnie z najlepszą wiedzą. Zarzucono nam ostatnio, że niepotrzebnie wpuszczono do kraju osoby z Wielkiej Brytanii. Proszę sobie wyobrazić, co by się stało, gdybyśmy tych Polaków tam zostawili mówił ekspert.

Wzór „niemiecki” i godzina policyjna

Prof. Horban za wzór lockdownu uważa Niemcy, gdzie panuje godzina policyjna.

 Wszystko, co się zrobi, jest oceniane miesiąc czy dwa po tym zdarzeniu, kiedy już znamy jego skutki. Niemcy zamknęli się w listopadzie i mają godzinę policyjną. Kto wprowadzi w Polsce godzinę policyjną? pytał retorycznie ekspert.

„Cel uświęca środki”

Horban określił siebie jako zwolennika hiper lockdownu.

 Cel i sens podjętych bezprecedensowych działań jest jeden. Nie dopuścić do wielkiej liczby zgonów podkreślił lekarz. Zakażać się można najgorsza jest oczywiście śmierć. Kto umiera? Umierają ludzie zgodnie z metryką. Wśród zakażonych osób powyżej 80. roku życia umiera 20 proc. Wśród osób pomiędzy 60. a 70. rokiem życia 10 proc. Jak popatrzymy na osoby młodsze z nowotworami, to umiera 25 proc. To są ludzie, którzy, jak zachorują, to będą leżeli w szpitalu. Większość przeżyje. Tysiące jednak umrą. W wieku powyżej 60 lat jest w Polsce ponad 10 mln osób, to prosto policzyć 10 proc. zgonów to milion osób przytaczał.

Hiper lockdown

Horban zapytany o to, czy władza „zamknie Polskę” (co oznacza jeszcze ostrzejszy rygor od zapowiedzianego), udzielił enigmatycznej odpowiedzi.

Jutro jeszcze nie, ale pojutrze może tak. Granicą jest 30 tys. zakażeń dziennie w rozliczeniu tygodniowym. Trzy dni z rzędu po 30 tys. i system staje się niewydolny. Powinniśmy wtedy pilnie zastosować rozwiązania z poprzedniej wiosny i Wielkanocy powiedział ekspert w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

35 tysięcy zakażeń w piątek

Mamy 35 143 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem  podało w piątek rano Ministerstwo Zdrowia. Oznacza to kolejny rekord infekcji.

Przeczytaj również: Ultra lockdown. Lidl i Biedronka wprowadzają ogromne zmiany, które wejdą w życie już dzisiaj

Przeczytaj również: Lockdown twardszy niż zapowiadano? „Chyba trzeba będzie wprowadzić godzinę policyjną”

źródło: Tysol

(Visited 9 785 times, 1 visits today)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj