Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozpatruje sprawę Janusza N. podejrzanego o szpiegostwo. Co ciekawe, w 2018 roku były poseł Jacek Wilk na jego zaproszenie pojechał do Moskwy, a także na Krym, który, jak wiadomo, od 8 lat jest okupowany przez Rosję.

Janusz N. jest byłym działaczem ruchu Janusza Palikota, jak również założycielem partii Zmiana, do której należał podejrzany o szpiegostwo Mateusz Piskorski. Agenci mają obecnie sprawdzać kontakty z politykami, którzy zostali przez niego zapraszani na Krym. Analizowana jest jego poczta mailowa, źródła finansowania, a także kontakty, jakie posiada w swoim telefonie.

Został zatrzymany w maju 2021 roku. Jak dotąd działał jako przewodniczący założonego przez samego siebie stowarzyszenia o nazwie Europejska Rada na Rzecz Demokracji i Praw Człowieka. Janusz N. jest postrzegany przez rosyjskie media jako obrońca praw człowieka. W 2015 witał motocyklistów z grupy Nocne Wilki.

Działalności Janusza N. miała być częścią przedsięwzięcia rosyjskich służb dezinformacyjnych i propagandowych, w celu osłabienia naszej pozycji na arenie międzynarodowej, między innymi w Unii Europejskiej. W jego mieszkaniu znaleziono 300 tysięcy złotych (część w walucie Euro), a także dużą ilość nośników danych.

Przeczytaj również:  "Myślą, że chce pan zacząć od Polski". Roger Waters pyta Putina o wojnę

Anton Szechcow będący ukraińskim naukowcem, również dyrektorem Centre for Democratic Integirity, w swoim raporcie napisał, że rosyjscy politycy potrzebowali następcy Piskorskiego, który byłby ich człowiekiem realizującym rosyjskie interesy na terenie naszego kraju.

ABW przesłuchuje działaczy Lewicy oraz Konfederacji, którzy mogli mieć kontakt z podejrzanym o szpiegostwo. Jednym z tych, którzy z nim rozmawiali, był Jacek Wilk, członek Konfederacji i były poseł.

Jacek Wilk został zaproszony na dwa wydarzenia organizowane przez wysoko postawionych polityków prezydenta Rosji Władimira Putina. Wilk miał udać się do Jałty na Krymie, gdzie wziął udział w forum ekonomicznym, zaś kilka tygodni później wyruszył do Moskwy na inną konferencję. Służby mają badać też kontakty Janusza N. z posłem Konfederacji Grzegorzem Braunem.

ZOBACZ TEŻ: Wielka Brytania nałożyła kolejne sankcje na 2 rosyjskich oligarchów

ZOBACZ TEŻ: Rzecznik rządu: Polskie samoloty nie walczą na Ukrainie

Źródło: DoRzeczy.pl

(Visited 343 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj