propolski.pl: Gdula pokazał swoje oświadczenie majątkowe

Gdula zarzuca „W pustyni i w puszczy” rasizm: „Podczas lektury włosy stają dęba”

Maciej Gdula, polityk Lewicy, podzielił się swoimi wątpliwościami odnośnie lektury „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Poseł uważa, że książka powinna zniknąć z listy lektur szkolnych albo być omawiana dopiero w liceum.

Maciej Gdula dodał, że dzieło przesycone jest rasizmem, a postać Kalego jest zwyczajnie głupia, leniwa i agresywna. Do tych słów nawiązał wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski, który ocenił, że na dziele noblisty wychowały się pokolenia Polaków. Obecnie książka jest na liście lektur obowiązkowych w szkole podstawowej dla klas 4-6.

— Ja tej książki długo nie czytałem, czytałem ją wtedy, kiedy była lekturą, a teraz, kiedy czytała ją moja córka, to jest to jednak taka bardzo szkodliwa lektura — mówił poseł Lewicy.

Parlamentarzysta podkreślił dobitnie, że jest „to lektura przesycona rasizmem”.

— Jest w niej nie tylko rasistowski język, język, który dzisiaj razi np. użycie słowa 'Murzyn’, ale tam są same rasistowskie klisze dotyczące osób czarnych. To jest podane jako coś oczywistego, przezroczystego, naturalnego, dzieciom, które są w momencie kształtowania swoich postaw, tzn. mają te 10-11 lat. Nie wierzę w to, że ta książka jest czytana w podstawówce krytycznie, bo też te dzieci trochę nie mają do tego na razie narzędzi — tłumaczył Gdula, dodając, że książka zawiera „odruchy negatywne, czy pełne uprzedzeń wobec osób czarnych”.

Zobacz również: Żukowska odgraża się prezydentowi Dudzie: I na Pana przyjdzie czas

— Tego typu treści przedstawione jako kanon, jako coś, co jest klasyką polskiej literatury, która jest uważana za ważną i wartościową, po prostu nie powinno mieć miejsca, bo takie osoby czują się wykluczone, potraktowane źle, czują się stereotypizowane — krytykował poseł Lewicy.

Szczególnie „oberwało” się postaci Kalego, której Gdula nie szczędził epitetów.

— Kali jest przedstawiany jako osoba mająca skłonność do przemocy i która musi być tamowana przez białych albo jako osoba ograniczona czy osoba leniwa — mówił.

Zobacz również: Jackowski wskazał najgorszy miesiąc: „Wtedy wszystko runie”

Wobec takiej postawy nie mógł milczeć wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski, który napisał:

Na 'W pustyni i w puszczy’ wychowały się pokolenia Polaków. Powieść naszego noblisty Henryka Sienkiewicza jest stałym elementem kanonu nie tylko humanistyki, ale również wychowania, kształtowania postaw wśród młodych ludzi. Pan profesor Gdula próbuje za wszelką cenę zaistnieć i coraz to dalej idące postulaty składa w imię rewolucyjnego zacietrzewienia, aby dotychczasowy świat zamienić w perzynę — ocenił Rzymkowski.

Źródło: wmeritum.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these