Poseł Lewicy Maciej Gdula od kilku dni prowadzi intensywną batalię wymierzoną w „Pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Nie ma chyba w polskiej literaturze drugiej podobnej perły łączącej w takim natężeniu rasizm, kolonializm i patriarchat ocenił wcześniej na Twitterze.

Gdula żąda wykreślenia nie tylko prozy Sienkiewicza z kanonu lektur szkolnych. Poseł Lewicy przyznał przed kilkoma dniami, że chętnie usunąłby z kanonu „Chłopców z placu broni” oraz „Kamienie na szaniec”.

Nie ma chyba w polskiej literaturze drugiej podobnej perły łączącej w takim natężeniu rasizm, kolonializm i patriarchat. Przestańmy męczyć i zatruwać dzieci! zaapelował polityk Lewicy, podkreślając, że jego 11-letnia córa jest zmęczona noblistą i jego rasistowskimi zapędami, nieprzystającymi do realiów XXI wieku.

Jest reakcja MEN

Do propozycji posła Lewicy odniósł się wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Jego wypowiedź Gdula zacytował w swoim tweecie.

Na „W pustyni i w puszczy” wychowały się pokolenia Polaków. Powieść naszego noblisty Henryka Sienkiewicza jest stałym elementem kanonu nie tylko humanistyki, ale również wychowania, kształtowania postaw wśród młodych ludzi zakomunikował wiceminister MEN Tomasz Rzymkowski.

No właśnie to jest problem odpowiedział lakonicznie poseł, cytując słowa wiceministra na swoim profilu.

Henryk Sienkiewicz to nie tylko rasizm, ale i nuda

Wpis posła Lewicy spotkał się z dziesiątkami komentarzy wyrażających poparcie i chęć odejścia od „rasistowskiego” i „patriarchalnego” Sienkiewicza. Jedna z internautek zarzuciła też nobliście, że jest nudny.

To ze nudny to prawda, ale poziom rasizmu tej książki jest mocniejszym argumentem, żeby pozbyć się jej z kanonu lub przesunąć do liceum. Kali albo nic nie rozumie, albo chce się lenić, albo chce zabijać. Jedyne momenty „człowieczeństwa” to chwile, gdy panuje nad nim biały argumentował polityk Lewicy.

Przeczytaj również: Dramat julki. Jej chłopak dopuścił się wobec niej „biernej agresji”, bo wstawiła zdjęcie z „kolegą”. „Wariatka, ale ten koleś to zwykła pi**a”

Przeczytaj również: [WIDEO] „Julka przykleiła się do drzwi obrotowych Kancelarii Sejmu”. „Ciekawe co zrobi, jak wieczorem temperatura spadnie”

Źródło: Do Rzeczy

(Visited 1 112 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj