Poseł Lewicy Maciej Gdula kontynuuje swoją walkę z rasizmem w utworach literackich dla dzieci. Tym razem dostało się Julianowi Tuwimowi i wierszykowi jego autorstwa „Murzynek Bambo”. Polityk pomylił jednak tekst wiersza.

Prof. Maciej Gdula postanowił zwrócić uwagę użytkowników mediów społecznościowych na rasizm, jaki bije z wiersza „Bambo” Juliana Tuwima. W toku swej antyrasistowskiej krucjaty poseł Lewicy zaliczył potężną wpadkę, myląc tekst utworu.

Gdula przekonywał na Twitterze, iż wiersz poety jest rasistowski.

Tuwim był genialnym poetą, ale nawet największym zdążają się utwory, które źle się zestarzały. Murzynek Bambo jest rasistowski i wspiera „radosny i niewinny” rasizm jak w przedszkolu w Kępnie, gdzie pracownicy odtwarzają najgorsze uprzedzenia — zawyrokował poseł Lewicy.

Przeciwny inkwizycyjnym zapędom Gduli okazał się Waldemar Kuczyński. W jego opinii wiersz to „ciepła życzliwa opowieść o ciemnoskórym chłopczyku pisana w oglądzie świata tamtego czasu”. Były polityk dodał, że robienie wierszowi „inkwizycyjnego procesu i wpisywania na nowy Indeks Dzieł Zakazanych to głupota”.

Absurdalna wpadka

Na dziś słowa o tym, że „murzynek nie chce pic mleka, bo się wybieli” to po prostu rasizm. Ten wiersz zawsze gdy jest wykonywany/czytany powinien być poprzedzony komentarzem, że zawiera treści rasistowskie — odpowiedział Kuczyńskiemu Gdula.

Poseł pomylił tekst. W wierszu Tuwima nie ma niczego wskazującego na to, że Bambo „wybieleje” od wypicia mleka. Jest za to mowa o kąpieli:

Mama powiada: „Napij się mleka”
A on na drzewo mamie ucieka.
Mama powiada: „Chodź do kąpieli”,
A on się boi że się wybieli.

Na absurdalne zarzuty Gduli zareagował sam wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka:

— Pan nawet nie zna tego wiersza — napisał wicemarszałek.

Każda prawdziwa zmiana w stronę szacunku i godności wywołuje spazmy polskich liberałów. Zawsze jakoś bliżej im do kościoła, nacjonalizmu i patriarchatu niż do wolności i postępu. Fajnie byłoby mieć normalnych liberałów w Polsce niestety mamy tylko polskich liberałów — nie ustępował w odpowiedzi Gdula.

Internet reaguje

— Dopiero dzisiaj, dzięki Panu dowiedziałem się że wierszyk o Bambo jest rasistowski. Nigdy mi to nawet przez myśl nie przeszło. Ale Wy znajdzie rasizm wszędzie. Szklankę zimnej wody proponuję…

— A najlepszym dowodem tego … rasizmu jest wers: „Szkoda, że Bambo czarny wesoły nie chodzi razem z nami do szkoły.” Dodatkowo świadczy to, że autor przewidział powołanie partii Razem.

— Ale wie Pan, że oskarżanie autora wiersza o rasizm, to antysemityzm?

Pan żartuje czy się kompromituje? Nawet słowa wiersza Pan przekręca: Mama powiada:”Napij się mleka” A on na drzewo mamie ucieka. Mama powiada :”Chodź do kąpieli”, A on się boi że się wybieli.

Przeczytaj również: Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak ponownie szokuje. „Te 123 lata obecności w Prusach…”

Przeczytaj również: Niedzielski zarządził cofnięcie obostrzeń już 6 czerwca. Jest kilka niespodzianek, ale pojawił się jeden istotny zgrzyt

Źródło: Do Rzeczy

(Visited 1 523 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj