propolski.pl: Donald Tusk

Donald Tusk przemówił ws. kryzysu na granicy: „Oberwałem za to po głowie”

Od pewnego czasu internauci zastanawiali się, co się dzieje z Donaldem Tuskiem, który od momentu eskalacji kryzysu na granicy polsko-białoruskiej był bardzo skryty. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej zabrał wreszcie głos i powiedział, co o tym wszystkim myśli.

Były premier wystąpił w programie Wirtualnej Polski i przy okazji nie szczędził wielu krytycznych słów pod adresem rządzących.

— Od początku kryzysu na granicy polsko-białoruskiej w sposób dyskretny, a czasami też publicznie staram się wesprzeć, a na pewno nie przeszkadzać polskiemu rządowi. Nawet jeśli jestem bardzo krytyczny wobec niektórych działań czy jego braku — powiedział lider Platformy Obywatelskiej.

— To, co mnie bardzo boli, to zastanawiająca pasywność polskiego rządu — deklaracje „nie będziemy z nikim współpracować”, „nie potrzebujemy Frontexu”, „niech się nie wtrącają”. Ta bierność była także powodem mojego listu do partnerów w Europie — dodał Tusk.

W czasie programu nawiązano również do niedawnego spotkania szefa PO z kanclerz Merkel. Donald Tusk podkreślił, że problem na granicy powinien być traktowany jako problem najwyższej wagi, a przede wszystkim europejski.

— Nie ustępować w tej woli, nawet jeśli rząd PiS mówi „nie chcemy współpracować” — skwitował Tusk, który nie kwestionował przy tym wysiłku żołnierzy ani Straży Granicznej.

Podkreślił, że zadaniem każdego państwa jest ochrona granic. Tusk przyznał, że przez tego typu wyznania często „dostawał po głowie”.

— Za zło, którego także jesteśmy świadkami na granicy, nie odpowiadają żołnierze i Straż Graniczna, a ci, którzy wydają polityczne polecenia — mówił były premier.

Donald Tusk wykorzystał okazję do uderzenia w partię rządzącą. Nie przebierał przy tym w słowach.

— Jeszcze wczoraj słyszeliśmy od premiera Morawieckiego, że ten kryzys będzie trwał lata. Ja w tym słyszałem modlitwę o kłopoty. Nie mam wątpliwości, że oprócz nieudolności mamy też do czynienia z próbą cynicznego wykorzystania tego napięcia. Dramat polega na tym, że dzisiaj z rządami PiS kojarzy się cierpienie ludzi, a nawet bardzo konkretnie śmierć. Czy to na granicy, czy w polskich szpitalach na skutek pandemii — wyjaśnił Donald Tusk w rozmowie z Wirtualną Polską.

Zobacz również: Premier Morawiecki rozmawiał z kanclerz Merkel: „Podkreślam, że żadne ustalenia…”

Zobacz również: Spełnia się czarny scenariusz? Joe Biden przekazał władzę Kamali Harris. „Tymczasowo”

Źródło: DoRzeczy.pl, TVP.Info

About the Author

One thought on “Donald Tusk przemówił ws. kryzysu na granicy: „Oberwałem za to po głowie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these