propolski.pl: 2 maja - święto flagi

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

W niedzielę 2 maja już po raz 17. obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z czym wiąże się to święto? W lutym 2004 roku Sejm znowelizował ustawę o godle, barwach oraz hymnie. Tym samym ustanowił dzień 2 maja świętem naszych barw narodowych, by promować informacje o polskich wartościach i symbolach.

Ustawa miała zachęcić szczególnie młode pokolenia do czucia dumy z barw narodowych nie tylko w ten szczególny dzień. Nowela z 2009 roku zezwala i zaleca wywieszanie flag na budynkach mieszkalnych i przed domami. Nie powinno ich również zabraknąć przed siedzibami firm. Flagi powinny być otoczone czcią i szacunkiem i przypominać o tym, co dla nas najważniejsze.

Zobacz również: Merkel nie ma złudzeń: To najtrudniejszy okres, jakiego Niemcy doświadczyły od pokoleń

Biuro Programu „Niepodległa” informuje o możliwości wzięcia udziału w akcji #mojaflaga. Każdy z nas może zostać jej ambasadorem — wystarczy, że wywiesi flagę, zrobi sobie z nią zdjęcie a następnie opublikuje je w internecie z oznaczeniem #mojaflaga i #niepodległa.

Polskie barwy narodowe znalazły swój początek w barwach herbu Królestwa Polskiego oraz herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, który stanowi godło naszego kraju oraz bieli Pogoni — rycerza galopującego na koniu — godła Litwy.

Na polskiej fladze biel znalazła się na górze, dlatego, że zgodnie z zasadami polskiej heraldyki o wiele ważniejszy jest kolor godła aniżeli tła.

Zobacz również: Donald Tusk jak marszałek Piłsudski? Otrzyma prestiżowe odznaczenie

źródło: dorzeczy.pl, niezalezna.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these