Okazuje się, że zaszczepieni na COVID-19 nie powinni spożywać alkoholu w ciągu 72 godzin po przyjęciu preparatu. Sprawę komentuje dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak.

Czy spożywanie alkoholu po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 może zahamować odpowiedź immunologiczną? Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. prof. Grzegorz Gielerak ostrzega przed skutkami ubocznymi zbyt szybkiego sięgania po napoje wyskokowe.

Nie powinniśmy spożywać alkoholu w ciągu pierwszych 48, a nawet 72 godz. po przyjęciu szczepionki. Czyli wtedy, kiedy mogą wystąpić odczyny poszczepienne — mówi w rozmowie z „Super Expressem” Gielerak.

Generalnie obowiązująca zasada jest taka, że szczepienie pobudza układ immunologiczny. Jeśli jesteśmy zainteresowani – a jesteśmy tym, żeby odpowiedział on jak najlepiej na podany antygen i wytworzył przeciwciała, to musi być sprawny. Alkohol jest poniekąd trucizną, która hamuje odpowiedź immunologiczną wyjaśnia tabloidowi dyrektor WIM.

Nawet 3 dni bez picia

W związku z tym zalecenie powinno brzmieć: nie powinniśmy spożywać alkoholu w ciągu pierwszych 48, a nawet 72 godz. po przyjęciu dawki. Czyli wtedy, kiedy mogą wystąpić odczyny poszczepienne zaznaczył ekspert. Podsumowując nie spożywamy alkoholu przez pierwsze trzy dni, a później oczywiście z rozsądkiem dodał.

Przeczytaj również:  Tajemniczy prezent dla Morawieckiego od NBP. Wartość przesyłki przekroczyła 2,5 tys. zł

Astra Zeneca jednak bezpieczna?

Pytany o to, czy coraz mniej popularna szczepionka brytyjsko-szwedzkiego koncernu jest dla Polaków bezpieczna, Gielerak odpowiedział następująco:

To szczepionka wektorowa, czyli taka sama jak firmy Johnson&Johnson. Co prawda ta ostatnia jest jednodawkowa i to jest jej przewaga, którą doceniają szczególnie młodzi ludzie ale skuteczność AstryZeneki jest nawet do 10 proc. wyższa przekonywał.

Przeczytaj również: Niedzielski o obowiązku noszenia maseczek. Złe wieści dla koronasceptyków: „Nie będę ukrywał, że podejmując tą decyzję…

Przeczytaj również: Kolejne teorie spiskowe faktem? Doradca Morawieckiego chce ograniczyć wolność niezaszczepionym. Szokujący pomysł

Źródło: PAP/Super Express/Nczas

(Visited 58 877 times, 1 visits today)

3 KOMENTARZE

  1. Ja piłem przez tydzień po przyjęciu 1 dawki.4 drinki po pracy.Moi synowie maja pozytywny a ja mam negatywny. Glupoty wypisujecie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj