Włoscy lekarze wydali komunikat, w którym ostrzegli, że wszyscy, którzy się zaszczepili, w tym również ozdrowieńcy, powinni na siebie wyjątkowo uważać podczas opalania na urlopie. Jak się okazuje, ich skóra może być dużo bardziej narażona na promieniowanie słoneczne.

Dlaczego urlop ma wiązać się z ryzykiem? Wszystko dlatego, że skóra zaszczepionych może być słabsza i bardziej narażona na oddziaływanie słońca. Tego zdania są włoscy eksperci, których zacytował dziennik „Il Messaggero”.

Dermatolodzy biją na alarm, przypominając, że we Włoszech trwa obecnie kampania, która ma walczyć z rakiem skóry. Poszerzono ją także o kwestie związane z pandemią.

Medycy nie mają złudzeń — uważają, że ozdrowieńcy i zaszczepieni muszą odczekać kilka tygodni, zanim wyruszą na słoneczne wakacje. Ponadto powinni niewiele się opalać i stosować kremy ochronne z wysokim filtrem.

Dermatolog Luca Fania zaznaczył, że zakażenie koronawirusem może przejawić się na skórze — chociażby w postaci pokrzywki lub wysypki, która przypomina odrę lub ospę.

— Również po zaszczepieniu mogą wystąpić różne stany chorobowe skóry — powiedział Fania.

„SorrIDI al sole'”, czyli („Uśmiechnij się w słońcu”), to nazwa inicjatywy promującej profilaktykę raka skóry, która rozpoczęła się we Włoszech. Akcja koncentruje się przede wszystkim na kwestiach związanych z pandemią koronawirusa.

Każdy, kto znajduje się w jednej z tych dwóch sytuacji, musi zachować szczególną ostrożność, kiedy jedzie na wakacje. A w szczególności musi uważać na ekspozycję na słońce” — czytamy w „Libero”.

O ochronie przeciwsłonecznej musi pamiętać każdy z nas bez względu na to, czy przechorował COVID-19, czy przyjął szczepienie.

Jak poinformował Bartosz Fiałek, lekarz i popularyzator wiedzy medycznej, specjalista w dziedzinie reumatologii — opalanie się przy zachowaniu właściwej ostrożności wcale nie jest czymś niebezpiecznym.

— Szczepienie przeciw COVID-19, jak i każde inne, nie wyklucza nas z normalnego życia. Tak więc można wyjechać po szczepieniu nad morze czy jezioro — podkreślił lekarz i wydał stosowne zalecenia w przypadku zaobserwowania u siebie niepożądanych objawów.

Przeczytaj również:  Jest sondaż dotyczący wpuszczania imigrantów. Zdanie Polaków zaboli opozycję. I to mocno

— Oczywiście, kiedy wystąpią u nas niepożądane odczyny poszczepienne, należy odpoczywać, dużo pić, przyjmować ewentualnie leki przeciwbólowe czy przeciwgorączkowe. W kontekście diety zalecam zdrowe odżywianie się. Zaszczepienie się przeciw COVID-19 nie sprawia, że musimy stosować szczególną dietę — przypomniał dr Fiałek.

Zobacz również: Ogromna większość niezaszczepionych nie zamierza zmieniać w tej kwestii zdania: „Zawsze wiedzieliśmy, że pewna część populacji…”

Zobacz również: Niemiecka gazeta szczerze o Polsce: To byłby koszmar

źródło: NCzas.com, onet.pl

(Visited 5 240 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here