propolski.pl: Będą wcześniejsze wybory w Polsce?

Wiceprezes PSL o wyprowadzaniu Polski z UE: Morawiecki z Kaczyńskim postradali zmysły

Wiceprezes PSL Krzysztof Hetman w mocnych słowach skrytykował polityków PiS-u stwierdzając, że obrali oni kierunek wyjątkowo niekorzystny dla naszego kraju. Ocenił, że partia rządząca swoimi działaniami przyczynia się do opuszczenia przez Polskę Unii Europejskiej.

— W przypadku tego, co robi PiS w kontekście naszych relacji z Unią można mówić o koncepcji oswajania radykalnych treści. Zaczyna się to od tego, że do debaty publicznej wprowadzane jest pewne pojęcie – w tym wypadku polexit. Ono na początku budzi strach, ale po pewnym czasie funkcjonowania w przestrzeni publicznej ludzie oswajają się z nim. Wówczas jakiś ważny polityk robi radykalną wrzutkę, która nadaje nowy, bardziej radykalny wymiar wprowadzonemu pojęciu. Inni ważni politycy się od tego odcinają, bo w społeczeństwie znowu pojawia się strach. Ale po pewnym czasie ponownie dochodzi do oswojenia się z tą sytuacją i znowu mamy wrzutkę. Jednakże ona jest jeszcze bardziej radykalna. I dokładnie to teraz się właśnie dzieje w Polsce. PiS małymi krokami wyprowadza nas z Unii — powiedział Krzysztof Hetman w rozmowie z Onetem.

Ludowiec zaznaczył, że rozwiązanie aktualnego konfliktu z Komisją Europejską ws. praworządności jest mocno zależne od kolejnych decyzji PiS-u. A jak podkreślił, polityków unijnych nie da się bez końca zwodzić i manipulować.

— Wszystkie karty w ręku ma PiS. To od nich zależy, co się dalej wydarzy. Mogą się wycofać w każdej chwili. Ale z tego, co widzę, wzięli za zakładnika unijne środki i prowadzą grę z Komisją Europejską. Kompletnie tego nie rozumiem, bo przecież komisarze i urzędnicy Komisji to nie są osoby, które można zwodzić — powiedział nie kryjąc oburzenia w kwestii robienia polityki na Funduszu Odbudowy.

Ponadto przyznał, że Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński zapewne postradali zmysły, doprowadzając do blokady tych pieniędzy. Jego zdaniem problem ten można łatwo rozwiązać, ale uniemożliwia to wyjątkowa upartość i nieodpowiedzialność PiS.

— W grze są olbrzymie pieniądze z Funduszu Odbudowy, który celnie jest porównany do Planu Marshalla. Wszyscy wiemy z historii, jakie były cywilizacyjne skutki nieskorzystania z możliwości tego planu. Robienie polityki na Funduszu Odbudowy, który może być dla Polski ogromną szansą, jest dla mnie kompletnym szaleństwem. Wszyscy czekają na te pieniądze: przedsiębiorcy, samorządy, ochrona zdrowia, uczelnie czy organizacje pozarządowe. Morawiecki z Kaczyńskim postradali zmysły, że blokują te środki. Wystarczy wycofać się z Izby Dyscyplinarnej i część problemów natychmiast się zakończy. Zacietrzewienie PiS w tym względzie to nie tylko idiotyzm, ale i skrajna nieodpowiedzialność — podsumował Hetman.

Zobacz również: Sondaż Kantar: Niemal co dziesiąty Polak chce opuszczenia Unii Europejskiej

Zobacz również: Unijny komisarz o nakładaniu kar na Polskę: Garść euro dziennie, to byłoby za mało

źródło: DoRzeczy.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these