Nowy sondaż pracowni Social Changes nie pozostawia złudzeń. Lech Wałęsa został krytycznie oceniony przez polskie społeczeństwo.

Portal wPolityce.pl zlecił przeprowadzenie badania opinii publicznej odnośnie agenturalnej przeszłości byłego prezydenta Polski. Sondaż zrealizowała pracownia Social Changes. Pierwszy przewodniczący „Solidarności” Lech Wałęsa z pewnością nie ma powodów do zadowolenia. Wyniki są dosyć jednoznaczne.

Respondenci odnieśli się do kwestii współpracy Wałęsy z komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa (SB) w latach 70. XX wieku. Uczestnicy sondy odpowiedzieli na następujące pytanie:

Czy według Pani/Pana Lech Wałęsa współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa w latach 70-tych?

Aż 40 proc. pytanych wierzy w zarzuty stawiane byłemu prezydentowi. Jedynie 20 proc., a więc dwukrotnie mniej, odrzuca tezę, zgodnie z którą Wałęsa działał w porozumieniu z komunistyczną bezpieką. Z kolei 40 proc. nie ma wyrobionego zdania. Co ciekawe, 78 proc. proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy uważa, że był słynnym agentem „Bolkiem”. Dla porównania, tylko 26 proc. zwolenników Koalicji Obywatelskiej podziela tę opinię.

Przy okazji publikacji sondażu redakcja wPolityce.pl ogłosiła, że „tocząca się od wielu lat batalia o prawdę historyczną została wygrana”. Warto zauważyć, że Lech Wałęsa do dziś jest broniony przez lewicowo-liberalne media oraz polityków opozycji. Sam również nie przyznaje się do winy i wciąż zaprzecza, jakoby poszedł na układ z władzami PRL-u.

Przeczytaj również:  Witold Pilecki i Siostra Izabela. Dwa przykłady niezłomności charakteru na kartach dwóch książek

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1040 osób w dniach od 25 do 28 grudnia 2020 roku.

Źródło: wPolityce.pl

(Visited 1 075 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj