propolski.pl: Otwarcie muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

W Białymstoku otwarto Muzeum Pamięci Sybiru: „Miejsce, które upamiętni niezłomność i hart ducha” [WIDEO]

17 września został upamiętniony jako Dzień Sybiraka i rocznica agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku. W tym dniu otwarto Muzeum Pamięci Sybiru, a miasto Białystok, które zawsze leżało na pograniczu, na skraju kresów nie jest miejscem przypadkowym.

Piątkowa uroczystość odbyła się w 82. rocznicę agresji sowieckiej na nasz kraj, w Dniu Sybiraka. W uroczystości uczestniczył prezydent Andrzej Duda, wicemarszałek sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, były prezydent Bronisław Komorowski, wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, a także władze Białegostoku oraz Sybiracy.

Andrzej Duda wygłosił długie przemówienie, składając tym samym wyrazy szacunku dla wszystkich tych, którzy walczyli i ponieśli ogromne straty emocjonalne i fizyczne po zsyłce na Sybir.

— Ogromnie się cieszę, że ta kolejna, ważna dla nas Polaków placówka powstała tutaj, w pięknie rozwijającym się Białymstoku, że jest to kolejne wspaniałe nowoczesne muzeum. Dziękuję za wkład serca, dziękuję za wkład talentów artystycznych w to, aby to muzeum powstało, żeby mogli je odwiedzać ci, którzy doświadczyli trudów i cierpienia zesłania, ci, których najbliżsi tego doświadczyli, a także, a może przede wszystkim, by mogli tu przychodzić młodzi, młodzi z całej Polski, którzy odwiedzała Państwa piękną ziemię — zaczął prezydent RP.

— Gdy w 2010 r. podjąłem decyzję o budowie w tym miejscu Muzeum Pamięci Sybiru, kierowała mną przede wszystkim chęć spełnienia marzeń Sybiraków, by powstało miejsce, które upamiętni ich niezłomność i hart ducha. To miejsce pokazujące życie i tragedię, cierpienie, ale pokazujące także to, w jaki sposób Polacy sobie radzili. Polacy są jak trawa, wojna może przez nich przejść, cierpienie może przez nich przejść, podnoszą się za każdym razem, żyją, trwają, rozwijają się i wracają w swoje dawne miejsce, żeby budować Polskę — mówił Andrzej Duda.

Piotr Gliński — minister kultury obwieścił, że otwarte muzeum ma przypominać o wszystkich tych, którzy zginęli w cierpieniu i tragicznych okolicznościach z dala od swoich rodzin i ojczyzny.

Portal bialystok.tvp.pl podał, że budowa muzeum kosztowała nawet 44 miliony złotych. Budżet Białegostoku przeznaczył na inicjatywę 34,5 miliona, a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 9 milionów.

Zobacz również: Niedzielski zabrał głos po groźbach Brauna: „Usunięcie go na 15 minut z debaty to nie kara” [WIDEO]

Zobacz również: Dr Paweł Basiukiewicz ponownie stracił konto na Twitterze:„Cenzura jak za komuny”

źródło: bialystokonline.pl, bialystok.tvp.pl, YouTube.com

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these