Słowenia objęła niedawno przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Podczas czwartkowych konferencji i spotkań w Lublanie doszło jednak do szeregu spięć między premierem Janezem Jansą a komisarzami KE.

Dziennikarze relacjonujący inaugurację prezydentury Słowenii w Radzie UE poinformowali o nieprzyjemnej atmosferze podczas spotkania roboczego premiera Janeza Jansy z unijnymi komisarzami.

Szef słoweńskiego rządu w odpowiedzi na pytanie, dlaczego Słowenia zwleka z oddelegowaniem swoich przedstawicieli do Prokuratury Europejskiej (EPPO – European Public Prosecutor’s Office), wskazywał na liczne problemy trapiące słoweński wymiar sprawiedliwości. W opinii Jansy, ten nie został oczyszczony z „komunistycznych sędziów”.

Jansa pokazał uczestnikom meetingu fotografie dokumentujące kontakty towarzyskie sędziów z politykami partii opozycyjnej Socjaldemokraci.

Oburzenie unijnych elit

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans (którego macierzysta holenderska Partia Pracy współtworzy jedną frakcję ze słoweńską SD w Parlamencie Europejskim) w reakcji na zarzuty słoweńskiego premiera ostentacyjnie odmówił pozowania do wspólnego „rodzinnego” zdjęcia.

Z kolei przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen zapobiegawczo starała się ostudzić nastroje, argumentując, że „sędziowie mają prawo do biografii” i że należy ich traktować z szacunkiem, nawet w przypadku gdy ci mają odmienne poglądy polityczne.

Późniejsza wspólna konferencja prasowa odbyła się w wyraźnie schłodzonej atmosferze. Szefowa KE nie odniosła się wprost do terminu „komunistyczni sędziowie”, lecz apelowała, by przestrzegać praworządności i dbać o niezależność sędziów.

Premier Janez Jansa określany od niedawna mianem „słoweńskiego Trumpa” stwierdził następnie, że UE nie powinna iść w kierunku „jednomyślnego tygla”:

Jeśli ktoś myśli, że UE składająca się z 27 państw członkowskich stanie się w ciągu kilku lat lub dekad tyglem, w którym wszyscy mają takie samo zdanie, to powinien pomyśleć jeszcze raz powiedział kąśliwie szef słoweńskiego rządu.

Przeczytaj również: Nieoficjalnie: Mateusz Morawiecki wkrótce obejmie nową funkcję w PiS. By zrobić miejsce premierowi, poleci głowa

Przeczytaj również: Potwierdzają się kolejne teorie spiskowe? Epidemiolog rozkłada karty: Wirus nigdy nie… Spodziewam się czwartej, a nawet piątej i szóstej fali COVID-19

Źródło: NCzas

(Visited 22 538 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj