Duże grupy uchodźców z ludu Rohingja pozwały Facebooka (Metę) za dopuszczanie do szerzenia się mowy nienawiści wobec nich. Z racji tych okoliczności zażądali zadośćuczynienia w kwocie 150 mld dolarów. O całej sprawie poinformowała telewizja BBC.

Uchodźcy oskarżyli firmę o zezwalanie na rozpowszechnianie niebezpiecznych informacji skierowanych przeciwko Rohingjom. Kim są? Jest to muzułmański lud, który buddyjska część społeczeństwa Birmy postrzega za nielegalnych migrantów z Bangladeszu.

Facebook został oskarżony przez brytyjską kancelarię prawną o nieusuwanie kont, które by podżegały do przemocy, czy stosowały algorytmy pogłębiające mowę nienawiści.

W USA prawnicy złożyli już skargę na Facebooka w San Francisco, atakując firmę za to, że „jest gotowa wymienić życie ludu Rohingja za lepszą penetrację rynku w małym kraju w Azji Południowo-Wschodniej”.

Kancelaria przytoczyła posty, ujawnione dzięki śledztwu Agencji Reutera.

W 2017 roku birmańskie wojsko wszczęło brutalne represje w stanie Rakhine, niedługo po tym, ja wojownicy Rohingja przeprowadzili ataki na komisariatach policji.

Wówczas śmierć poniosły tysiące ludzi, a 700 tys. Rohinghów uciekło do Bangladeszu.

Dzięki odpowiedniemu prawu w USA Facebook jest chroniony przed odpowiedzialnością karną za treści, które są publikowane na portalu przez jego użytkowników. Zgodnie z nowym pozwem sądowym, prawo Birmy, w którym nie widnieje podobny przepis, będzie mieć pierwszeństwo w tej sprawie.

Zobacz również: Ostra sprzeczka red. Miłosza Kłeczka z posłem Lewicy: „Pan ma jakieś urojenia” [WIDEO]

Zobacz również: Marta Lempart w szoku. Dostała kolejny prezent tym razem z wymalowanym hasłem [WIDEO]

źródło: stefczyk.info, PAP

(Visited 360 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj