propolski.pl: Tusk o inflacji

Tusk próbuje mobilizować zwolenników opozycji: „Tylko tak możemy ich powstrzymać”

Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zaapelował o stworzenie antyrządowej demonstracji po czwartkowym orzeczeniu TK.

— Wzywam wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej, w niedzielę na Plac Zamkowy w Warszawie, godzina 18. Tylko razem możemy ich zatrzymać — napisał były premier we wpisie opublikowanym na Twitterze. Wiele wskazuje na to, że przewodniczący PO nawołuje do sprzeciwu wobec obecnej władzy.

Byłemu premierowi nie spodobała się decyzja Trybunału Konstytucyjnego, który w czwartek orzekł o wyższości polskiej konstytucji nad prawem unijnym. Jest to odpowiedź na wniosek skierowany w marcu przez aktualnego premiera Mateusza Morawieckiego.

Do słów Tuska odniósł się europoseł Patryk Jaki, który napisał: — Wszyscy, którzy chcą, aby Polacy już o niczym ostatecznie nie decydowali, a za nich mogli to robić urzędnicy europejscy i panie Lapuerty proszeni są przez odznaczonego przez Niemców polityka na zebranie.

Trybunał Konstytucyjny rozpoznał tę kwestię w pełnym składzie, a przewodniczącą składu orzekającego była prezes TK Julia Przyłębska. Trybunał stwierdził, że część przepisów unijnych, nad którymi się pochylił, nie jest zgodna z konstytucją.

Swój komentarz w tej sprawie zostawił również minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

— Historyczne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał wyznaczył konstytucyjne granice integracji europejskiej oraz dopuszczalnej ingerencji UE w polskie sprawy. Bezprawne działania wykraczające poza traktaty nie stanowią dla Polski wiążącego prawa międzynarodowego. Bo nie są legitymizowane przekazaniem kompetencji na rzecz UE. To też konsekwencja orzeczenia TK. TK postawił tamę anarchizacji sądownictwa i całego państwa. Potwierdził nadrzędność Konstytucji RP nad prawem UE i politycznymi orzeczeniami TSUE — napisał w mediach społecznościowych szef resortu sprawiedliwości.

Zobacz również: Starsza pani wściekła na rząd: „Nie chce trzynastki i nie chce PIS-u” [WIDEO]

Zobacz również: Kłopoty Donalda Trumpa. Nic takiego nie przydarzyło mu się od 25 lat

źródło: DoRzeczy.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these